Cilat janë qytetet më të shtrenjta për të jetuar gjatë vitit 2022 në botë?

Lista vjetore e Economist Intelligence Unit (EIU) e qyteteve të shtrenjta e vendos Kopenhagen, Danimarkë, në vendin e 10-të

Cyrih

Sipas Indeksit të Kostos së Jetesës në mbarë botën e këtij viti , të publikuar nga Njësia e Inteligjencës Economist (EIU), kostoja mesatare e jetesës është rritur me 8.1% në vitin 2022, për shkak të luftës ruse në Ukrainë dhe efekteve të vazhdueshme të pandemisë.
Me fjalë të tjera — jo, nuk jeni vetëm ju.

“Lufta në Ukrainë, sanksionet perëndimore ndaj Rusisë dhe politikave të Kinës me zero Covid kanë shkaktuar probleme të zinxhirit të furnizimit që, të kombinuara me rritjen e normave të interesit dhe ndryshimet e kursit të këmbimit, kanë rezultuar në një krizë të kostos së jetesës në të gjithë botën.”
Upasana Dutt, kreu i kostos së jetesës në mbarë botën në EIU, tha në një deklaratë për media.

Ajo shtoi: “Ne mund të shohim qartë ndikimin në indeksin e këtij viti, me rritjen mesatare të çmimeve në 172 qytetet në sondazhin tonë që është më e forta që kemi parë në 20 vitet për të cilat kemi të dhëna dixhitale, raporton BBC.

Rritja e çmimeve të benzinës në qytete ishte veçanërisht i fortë (siç ishte vitin e kaluar), por ushqimi, shërbimet komunale dhe mallrat shtëpiake po bëhen më të shtrenjta për banorët e qytetit.”

Pra, në një vit të shtrenjtë, cilat janë qytetet më të shtrenjta për të jetuar?

Evropa në tranzicion

EIU, e cila gjurmon shpenzimet e përditshme në 172 qytete në mbarë botën, është e vendosur në Londër. Kryeqyteti britanik ra ndjeshëm poshtë listës këtë vit, duke u ulur në vendin e 27-të.

Kishte katër qytete evropiane në 10-shen e parë — Cyrihu (vendi i gjashtë) ishte më i larti, me Parisin, Kopenhagenin dhe qytetin tjetër zviceran Gjenevë që përmbyllnin pjesën tjetër.

Shkaku më i rëndësishëm i rritjes së çmimeve në Evropën Perëndimore ishte rritja e çmimeve të gazit, rezultat i luftës së vazhdueshme ruse në Ukrainë dhe rajon duke u përpjekur për të gjetur burime alternative të gazit. Kostoja e një litri benzinë është rritur me 22% krahasuar me këtë periudhë të vitit të kaluar.

Çuditërisht, qytetet ruse Moska dhe Shën Petersburg panë rritje të konsiderueshme në kostot e jetesës, ndërsa kryeqyteti i Ukrainës Kiev nuk u analizua këtë vit.

Përveç kostove të gazit, një faktor i përmendur nga EIU ishte vlera e pabarabartë e euros, e cila përdoret nga disa, por jo të gjitha qytetet evropiane në listën e këtij viti — Britania e Madhe është në paund dhe Zvicra ka frangun.

Tre qytete të tjera në Evropë — Stokholmi, Lioni dhe Luksemburgu — gjithashtu ranë në listë.

Fitues i parë ndonjëherë

Edhe pse duket sikur qyteti i Nju Jorkut duhet të ishte në krye të listës deri tani, kjo është hera e parë që qyteti më i madh në SHBA zbret në vendin e parë — megjithëse në një barazim me fituesin e shpeshtë të Singaporit.

Në kontabilitetin e vitit 2021 , Nju Jorku ishte në vendin e gjashtë.

Dy metropole të tjera amerikane u renditën gjithashtu në 10-shen e parë — Los Angeles në një barazim për vendin e katërt me Hong Kongun dhe San Francisko në të tetin.

Në total, 22 nga 172 qytetet që EIU ndjek çdo vit janë në SHBA, duke përfshirë Portland, Boston, Çikago dhe Charlotte. Secili prej këtyre 22-ve pësoi një rritje të inflacionit këtë vit.

Ndërkohë, fituesi i vitit të kaluar, Tel Avivi, ra në vendin e tretë.

Si është bërë lista

Për të krijuar listën, EIU krahason më shumë se 400 çmime individuale në më shumë se 200 produkte dhe shërbime në 172 qytete. Ata anketojnë një sërë biznesesh, si ato të nivelit të lartë ashtu edhe të ulët, për të kuptuar se sa çmimet janë luhatur gjatë vitit të kaluar.

Një kompani tjetër, firma globale e lëvizshmërisë ECA International, publikon çdo vit renditjen e saj të qyteteve më të shtrenjta në botë. Lista ECA përdor metodologji paksa të ndryshme, duke parë shpenzimet e përditshme si qiraja dhe kostoja e tranzitit publik dhe nuk përfshin produkte luksoze në llogaritjet e saj.

Lista e saj, e publikuar në qershor, i dha Hong Kongut titullin e qytetit më të shtrenjtë për të tretin vit radhazi dhe Nju Jorkut në të dytin. Sidoqoftë, lista e ECA-s anon shumë drejt qyteteve të mëdha të Azisë, pasi Seuli, Shangai dhe qendrat e tjera urbane të Azisë Lindore zbarkuan të gjitha në top 10.

10 qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar në vitin 2022

1. New York

Si një nga metropolet kryesore në botë për artin, modën, ushqimin dhe teatrin, Nju Jorku është një qytet që çdo udhëtar duhet ta vizitojë, përcjell Portali Dukagjini.

New York

2.Singapori 

Singapori është një vend ishull i vogël, por i begatë, si një qytet dhe një vend, i vendosur pikërisht pranë majës jugore të Malajzisë Peninsulare në Azinë Juglindore.

Singapor

3. Tel Aviv, Izrael

Tel Avivi përshkruhet si qyteti “që nuk ndalet kurrë”, një qytet i lulëzuar, i gjallë, modern, dinamik dhe multikulturor, një qytet i karakterizuar përgjithësisht si tolerant, laik dhe liberal, ndërsa gjithashtu materialist dhe hedonist – një qytet i së tashmes, i munguar rrënjë të thella historike. Jeruzalemi, në të kundërt, shihet si i përjetshëm dhe i shenjtë, konservator dhe një arenë për konflikte të mëdha brenda shoqërisë izraelite, duke përfshirë atë midis izraelitëve dhe palestinezëve.
Është thënë nga disa se “ndërsa Jerusalemi lutet, Tel Avivi luan”.

Tel aviv

4. Hong Kong 

Hong Kongu është pjesë e Kinës, por ka kulturën dhe personalitetin e vet. Qyteti kozmopolit shtrihet nëpër ishuj të shumtë të vegjël, ndër të cilët ka disa që janë me popullsi të dendur dhe plot me atraksione, restorante dhe dyqane të jashtëzakonshme. Ata thonë se një minutë në Nju Jork është si një sekondë në Hong Kong, dhe thonë gjithashtu se mund ta kuptoni shpejt pse.

Hong Kong

Gjëja e parë që rekomandojnë faqet e internetit është të shikoni qytetin nga Victoria Peak. Është një atraksion i qytetit nga i cili mund të shihni ishullin Hong Kong, portin Victoria dhe madje edhe tetë malet Kowloon në një ditë të kthjellët.
Vizita e tregjeve është një domosdoshmëri, dhe ato janë ndarë në pjesë të ndryshme. Ka një Treg Zonjash ku mund të gjeni rroba dhe aksesorë në më shumë se njëqind tezga, dhe më pas është Tregu i Natës i Temple Street ku mund të gjeni gjithçka, nga petë deri te orët. Në Cat Street, do të gjeni antike, dhe në Apliu Street Market, mund të gjeni elektronikë. Ka edhe tregje të veçanta për lule, peshq të kuq, zogj, pajisje kuzhine.

5. Los Angeles

Nga arkitektura eklektike – duke përfshirë ndërtesat nga Frank Gehry dhe Frank Lloyd Wright – tek institucionet e klasit botëror të artit si Broad dhe LACMA te objektet elegante të skenës së ushqimit dhe pijeve, ka shumë për të bërë dhe parë në Qytetin e Engjëjve.

Los Angelos

6. Cyrih, Zvicër

Cyrihu është një qytet i njohur kozmopolit me diçka të mahnitshme në çdo cep për udhëtarët kureshtarë duke përfshirë ndërtesa historike, parqe të bukura, sheshe të gjallë dhe një atmosferë të relaksuar . Qyteti shtrihet në liqenin e Cyrihut dhe ndodhet gjithashtu në mënyrë joshëse pranë Alpeve Zvicerane me pamje nga peizazhet e tij mahnitëse. Cyrihu është i pastër, transporti është efikas dhe çdo gjë zakonisht funksionon pa probleme. Pa dyshim, Cyrihu është një vend i mrekullueshëm për t’u vizituar.
7. Gjenevë, Zvicër

Gjeneva është një nga vendet më unike, e vendosur në jugperëndim të liqenit piktoresk Leman. Shpesh quhet kryeqyteti i botës: në fund të fundit, këtu janë të përqendruara selitë e organizatave më të rëndësishme ndërkombëtare, si OKB-ja dhe Kryqi i Kuq. Gjeneva, atraksionet e së cilës janë mjaft të ndryshme në aspektin historik dhe kulturor, janë shumë qytet i vogel.

8. San Francisko, Kaliforni

San Francisko është i vogël, por i fuqishëm. Ndërsa qyteti është “i madh” për sa i përket atraksioneve dhe komoditeteve, ai është gjeografikisht i vogël—vetëm 49 milje katrorë. Kjo e bën shumë të lehtë për të parë dhe për të bërë shumë gjëra në një periudhë të shkurtër kohe.

Përvojat që ofron San Francisko shtrihen nga pamjet ikonike, në lagjet historike, dyqanet e butikut, restorantet më të shijshme sesa mund të numërojmë, dhe kafshë të egra miqësore (po ju shikojmë, luanët e detit), deri te muzetë që duhen parë.

San Francisko

Qyteti është shtëpia e kompanive të njohura ndërkombëtarisht të simfonisë, operës dhe baletit. Shumë dramaturgë prezantojnë veprat e tyre në San Francisko, dhe kompanitë e teatrit dhe vallëzimit avangardë janë të përhapura në qytet. Muzeu i Artit Modern të San Franciskos, Muzeu i Artit Aziatik, Muzeu  de Young, Legjioni i Nderit , Muzeu Bashkëkohor Hebre dhe  institucione  dhe galeri të tjera janë të përkushtuara ndaj arteve më të mira klasike dhe bashkëkohore. San Francisko është gjithashtu shtëpia e  Akademisë së Shkencave të Kalifornisë , i vetmi vend në planet me një akuarium, një planetar, një muze të historisë natyrore dhe një pyll tropikal katërkatësh, të gjitha nën një çati.

9. Paris, Francë

Parisi, qyteti dhe kryeqyteti i Francës, i vendosur në pjesën veri-qendrore të vendit. Njerëzit jetonin në vendin e qytetit të sotëm, i vendosur përgjatë lumit Seine rreth 233 milje (375 km) në rrjedhën e sipërme nga gryka e lumit në Kanalin Anglez (La Manche).

Parisi zë një pozicion qendror në rajonin e pasur bujqësor të njohur si Pellgu i Parisit dhe përbën një nga tetë departamentet e rajonit administrativ Île-de-France . Është deri tani qendra më e rëndësishme e tregtisë dhe kulturës së vendit.

Paris

Vendi i Parisit në një udhëkryq të rrugëve ujore dhe tokësore të rëndësishme jo vetëm për Francën, por edhe për Evropën , ka pasur një ndikim të vazhdueshëm në rritjen e tij. Nën administrimin romak, në shekullin I P.E.S. , vendi origjinal në Île de la Cité u caktua kryeqyteti i fisit dhe territorit Parisii. Mbreti frank Clovis I kishte marrë Parisin nga Galët në vitin 494 të ES dhe më vonë e bëri kryeqytetin e tij atje. Nën Hugh Capet  dhe dinastinë Capetian, epërsia e Parisit u vendos në mënyrë të vendosur dhe Parisi u bë qendra politike dhe kulturore ndërsa Franca moderne mori formë. Franca ka qenë prej kohësh një vend shumë i centralizuar dhe Parisi është identifikuar me një shtet të fuqishëm qendror, duke tërhequr në vete shumë nga talenti dhe vitaliteti i provincave.

10. Kopenhagë, Danimarkë

Danezët janë ndër njerëzit më të lumtur në botë. Kryeqyteti i gjallë kombinon historinë mbretërore , arkitekturën moderne dhe shumë kulturë me jetesën e qëndrueshme dhe një skenë restorantesh të njohur ndërkombëtarisht .

Kopenhagë

Të fundit nga rubrika