Cilat janë shtatë këshillat për të lehtësuar dhimbjet e migrenës

Edhe nëse shmangni shkaktarët dhe praktikoni zakone të shëndetshme, përsëri mund të përjetoni sulme të migrenës. Këtu janë disa ilaçe shtëpiake që mund të sjellin lehtësim

Migrena, dhimbje e tmerrshme

Kur fillon një  sulm migrenë  , gjithçka që dëshironi është lehtësim.
Për disa njerëz, marrja e  
ilaçeve kundër migrenës  mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes, thotë  Janine Good, MD , një profesore e asociuar e neurologjisë në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland në Baltimore.

Por a ka ndonjë gjë tjetër që mund të bëni për të ndihmuar në shkurtimin e sulmit ose për t’i bërë simptomat më të durueshme derisa mjekimi të fillojë të funksionojë?

Nëse keni nevojë për ndihmën e parë për migrenën, provoni sugjerimet e mëposhtme.
Shumica e këtyre ndërhyrjeve janë pa pagesë dhe pa efekte anësore, përcjell Portali Dukagjini.

1. Pushoni në një dhomë të qetë dhe të errët

Shumë njerëz me migrenë tregojnë ndjeshmëri ndaj dritës  dhe zërit, gjë që mund ta përkeqësojë dhimbjen e kokës.
Sipas një studimi të botuar në  
Nature Neuroscience , dhimbja e shkaktuar nga drita mund të gjurmohet në një grup qelizash që ndjejnë dritën në sy, të quajtura qeliza ganglione të retinës fotosensitive (ipRGCs), të cilat ndihmojnë në ruajtjen e cikleve gjumë-zgjim dhe përgjigjen e bebëzës ndaj dritës. Tek minjtë, këto qeliza konvergojnë në qelizat e trurit që transmetojnë dhimbjen.

Ekspozimi ndaj dritës aktivizon qelizat ipRGC dhe qelizat që transmetojnë dhimbjen, dhe qelizat mbeten të aktivizuara për disa minuta.

Studiuesit teorizojnë se ky mekanizëm mund të jetë arsyeja pse dhimbja e kokës përkeqësohet në dritë dhe përmirësohet 20 deri në 30 minuta pas qëndrimit në errësirë.

Shkoni në një dhomë që është e errët dhe e qetë dhe mund të flini, thotë Dr. Good.

“Jo të gjitha dhimbjet e kokës i përgjigjen gjumit,” vëren ajo, por kimikatet e lëshuara në trurin tuaj gjatë gjumit mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes tuaj. Gjithashtu, thotë ajo, nëse jeni të ndjeshëm ndaj tingujve, bllokimi i tyre mund të ndihmojë.

2. Aplikoni një kompresë të ngrohtë ose të ftohtë në kokë ose qafë

Vendosni një kompresë të ngrohtë ose të ftohtë në ballin ose në pjesën e pasme të qafës.

“Shumë nga pacientët e mi preferojnë një kompresë të ftohtë,” thotë  Lawrence C. Newman, MD , drejtor i divizionit të dhimbjes së kokës në Qendrën Mjekësore NYU Langone në New York City dhe një anëtar bordi i Fondacionit Amerikan të Migrenës.

I ftohti mund të ketë një efekt mpirje. “Ai e largon trurin nga migrena,” thotë Good. “Ju jeni duke stimuluar mbaresa të tjera nervore ku po vendosni kompresën.”

Për të mbrojtur lëkurën tuaj, mbani një leckë midis lëkurës tuaj dhe një pako akulli dhe nëse përdorni një pako komerciale të ftohtë, sigurohuni që të mos ketë rrjedhje ku kimikatet mund të shpëtojnë dhe potencialisht të dëmtojnë sytë tuaj, sipas  University of Michigan Health .

Kompresë e ftohtë

Disa njerëz mund të preferojnë një kompresë të ngrohtë, thotë Dr. Newman.

Nxehtësia mund të ndihmojë në relaksimin e muskujve të tensionuar. Ju gjithashtu mund të provoni të bëni një banjë ose dush të ngrohtë.

3. Hidratoni në mënyrë agresive

Rreth një në tre persona me migrenë thotë se  dehidrimi është një shkaktar për dhimbjet e kokës së tyre, sipas Fondacionit Amerikan të Migrenës . 

Prandaj, qëndrimi i hidratuar ndërmjet sulmeve mund të ndihmojë në parandalimin e disa sulmeve.

Close up of young Asian woman pouring water from bottle into the glass on a coffee table at home. Healthy lifestyle and stay hydrated

Sapo të ndjeni se po vjen një migrenë, hidratimi në mënyrë agresive mund të ndihmojë në shkurtimin e kohëzgjatjes së sulmit tuaj, thotë Roderick Spears, MD , një neurolog dhe specialist i dhimbjes së kokës në Penn Medicine në Filadelfia. 

“Pirja e shumë ujit mund të ndihmojë”, thotë ai.

Keni probleme për të pirë ujë të mjaftueshëm? Provoni të aromatizoni ujin e thjeshtë me një fetë limoni ose gëlqere ose të shtoni një sasi të vogël lëng frutash. 

Kur uji juaj ka shije më të mirë, mund të pini më shumë.

4. Masazhoni muskujt

Masazhi mund të ndihmojë muskujt tuaj të relaksohen dhe është studiuar për menaxhimin e dhimbjes për disa kushte, duke përfshirë dhimbjen e kokës, sipas Qendrës Kombëtare për Shëndetin Plotësues dhe Integrues .

Nëse kjo ju ndihmon varet nga personi, thotë Newman. Disa njerëz që përjetojnë një migrenë mund të jenë jashtëzakonisht të ndjeshëm ndaj prekjes dhe një masazh mund t’i bëjë ata të ndihen më keq.

 Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit me alodini, një simptomë mjaft e zakonshme e migrenës ku njerëzit janë shumë të ndjeshëm ndaj prekjes dhe stimujve të tjerë që zakonisht nuk janë të dhimbshëm.

Sipas Fondacionit Amerikan të Migrenës , alodinia mund t’i bëjë shumë të dhimbshme edhe aktivitetet normale, si larja e flokëve ose mbështetja e kokës në një jastëk.

5. Provoni të Meditoni

Rreth 8 në 10 njerëz me migrenë raportojnë stresin si një shkaktar për dhimbje koke, thotë Rebecca Wells, MD , një profesore e asociuar e neurologjisë në Wake Forest Baptist Health në Karolinën e Veriut dhe drejtore e programit gjithëpërfshirës të dhimbjes së kokës.

Meditimi i ndërgjegjes mund t’i ndihmojë njerëzit të menaxhojnë stresin ndryshe duke u fokusuar në atë që po ndodh në momentin e tanishëm, thotë ajo.

“Një shembull që është i disponueshëm për të gjithë është përqendrimi në një ndjesi të tillë si fryma,” thotë ajo. Është e natyrshme që të keni ende mendime dhe ndjenja ndërsa jeni duke praktikuar meditimin e ndërgjegjes ; vëreni ato dhe më pas kthejeni vëmendjen te fryma juaj, sugjeron Dr. Wells.

Studiuesit po përpiqen të përcaktojnë nëse praktikimi i këtij lloji të ndërgjegjes mund të ndryshojë aftësinë e një personi për t’iu përgjigjur stresit dhe për të ndihmuar në menaxhimin e migrenës. Një studim i vitit 2020 i publikuar në JAMA Internal Medicine i kryer nga Wells dhe kolegët zbuloi se meditimi i ndërgjegjshëm mund të ndihmojë në trajtimin e barrës së përgjithshme të migrenës në disa individë duke përmirësuar aftësinë e kufizuar, cilësinë e jetës dhe depresionin .

6. Aroma e livandës

Aroma e livandës mund të ketë një efekt qetësues, i cili gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e stresit. Një provë klinike e botuar në Gazetën Iraniane të Kërkimeve të Infermierisë dhe Mamisë zbuloi se katër javë aromaterapi me vaj esencial livando përmirësoi stresin, ankthin dhe depresionin në një grup grash pas lindjes.

Vaji i livandës gjithashtu është studiuar veçanërisht si një trajtim kundër migrenës . Një studim i vogël i botuar në European Neurology vlerësoi përdorimin e vajit esencial të livandës tek njerëzit që përjetojnë një sulm migrenë. 

Në provën e kontrolluar me placebo, ata që thithën vaj livando për 15 minuta raportuan ulje më të madhe të ashpërsisë së dhimbjes së kokës sesa ata që nuk e thithën.

7. Parandaloni sulmet me stërvitje

Ushtrimi gjatë një sulmi migrenë mund ta përkeqësojë dhimbjen, por ushtrimi midis sulmeve mund të ndihmojë në uljen e numrit të sulmeve që keni.

Në kundërshtim me besimin popullor, stërvitja nuk do të shkaktojë migrenë te shumica e njerëzve, thotë Dale Bond, PhD , një profesor i psikiatrisë dhe sjelljes njerëzore në Spitalin Miriam dhe Shkollën Mjekësore Brown Alpert në Providence, Rhode Island.

“Për sa i përket ushtrimeve aerobike , ne përgjithësisht do t’u thonim pacientëve tanë që të fillojnë me ecjen – është e lehtë, është e sigurt, është e lirë dhe është praktike – dhe ta bëjnë këtë rregullisht,” thotë Bond.

Kjo mund të zvogëlojë migrenën dhe të parandalojë sulmet e migrenës përmes mekanizmave fiziologjikë – për shembull, duke reduktuar inflamacionin dhe duke përmirësuar shëndetin kardiovaskular, thotë ai.

Ushtrimi i rregullt mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e stresit dhe përmirësimin e gjumit, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) .

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika