Cilat janë tri vendet më të mira për të vizituar në shkurt të vitit 2020?

Nëse jeni duke kërkuar rreze dielli në Shkurt, vizita në Meksikë është një ide e shkëlqyer. Ju rekomandojmë të udhëtoni në Los Cabos, një nga destinacionet më të njohura të pushimeve meksikane. Los Cabos është destinacioni i përsosur nëse jeni të interesuar të shikoni balenat, dhe shkurti është sezoni kulminant për këtë aktivitet.

Moti nuk është mjaft i ngrohtë për not, por është i përsosur për të eksploruar zonën. Shkoni në jug dhe vizitoni Fundin e Tokës (El Arco) – formacioni i famshëm i shkëmbinjve, i vendosur në mes te Playa del Amor dhe Playa del Divorcio. Ky është një vend veçanërisht romantik – do të shihni shumë çifte që enden përreth dhe admirojnë muzgun e mrekullueshëm. Përveç mrekullive natyrore, sigurohuni që të shikoni klubet, restorantet dhe qendrat estetike te  famshëm të Cabo.

Gjenevë, Zvicër

Gjeneva është një qytet i mrekullueshëm në një vend të mrekullueshëm – Zvicër. Shtrihet në Liqenin e Gjenevës, është i rrethuar nga Alpet, të cilat krijojnë sfondin e përsosur dhe e bëjnë këtë qytet edhe më të bukur. Ky destinacion romantik bëhet edhe më ëndërrimtar gjatë dimrit, kur duket si një qytet përrallash. Nëse jeni vërtet për një destinacion përrallë , duhet të dini se ka mjaft kështjella afër qytetit, të cilat ia vlen t’i vizitoni. Të gjitha keto janë lehtësisht të arritshme me një tren – dhe udhëtimet me tren janë kaq magjike kur janë jashtë eshte dimer dhe  dëborë.

Vizitoni kështjellën Chillon të vendosur në një ishull të vogël në Liqenin e Gjenevës – një kështjellë madhështore me mure të trasha, kulla vrojtimi, një rrugëdalje dhe birucat drejtpërdrejt nga legjendat. Të eksplorosh Qytetin e Vjetër të Gjenevës është e domosdoshme – të ecësh ne rrugët e tij me kalldrëm, të admirosh ndërtesat e tij të mrekullueshme dhe të gjesh një dyqan ku mund të blesh çokollatën e famshme Zvicerane. Ngjisni kullat e Katedrales së Shën Pierrit për të marrë pamjen më të mirë të këtij qyteti të mahnitshëm.

 

Copenhagen, Danimarkë

Kryeqyteti danez është një nga qytetet më interesante në Evropë – ka një numër të pafundëm të gjërave për të parë dhe bërë atje. Vizitoni Kopshtet Tivoli për të shijuar parkun më të mirë të dëfrimit ndonjëherë, dhe një nga më të vjetërit, gjithashtu. Ky vend është veçanërisht magjik gjatë dimrit. Shëtisni poshtë shëtitores Langelinie dhe shikoni monumentin më të famshëm danez – statujën e Little Mermaid. Gjithashtu, duhet të shëtisni nëpër rrugën kryesore të këmbësorëve – Strøget . duke ju drejtuar në rrugët e ngushta të qytetit të vjetër. Vizitoni Nyhavn – Neë Harbour, një zonë historike ujore me anije të vjetra prej druri dhe shtëpi të gjata 400 vjeçare, ku jetonte Hans Christian Andersen.

 

Shkurti në Kopenhagë është mjaft interesant – ka disa festivale të lezetshme të mbajtura në këtë periudhë kohe. E preferuara jonë mund të jetë Festivali i Dritës së Kopenhagenit (1-24 shkurt), kur të gjitha ndërtesat dhe pikat kryesore të Kopenhagenit së bashku me 40 instalime të ndryshme të dritës,  sjellin dritën në qiellin e dimrit të qytetit. Në të njëjtën periudhë kohore, ekziston një tjetër festival i mahnitshëm – Vinter Jazz Festival, ku do të dëgjoni muzikantët me të mirë  të xhazit.

Venecia, Itali

Venecia është qyteti me shumë pamje piktoreske, jemi shumë të sigurt që bateritë e kamerës suaj (ose të telefonit) do të vdesin. Eshte vendosur në 117 ishuj me mbi 400 ura dhe ndërtesa të mahnitshme gotike – kështu që ju mund të imagjinoni se ka vërtet shumë për të parë. Eksploroni zemrën e Venedikut – Piazza San Marco dhe të gjitha pamjet që gjenden atje. Një nga më të bukurit është Bazilika e Shën Markut, është thjesht e bukur dhe kaq piktoreske. Shëtitni rrugët e ngushta të Venecias ose hipni në një gondolë dhe eksploroni Venecian nga kanalet e saj të shumta.

Venecia mund të jetë pak e ftohtë në shkurt, por ky është sigurisht një nga muajt më të mirë për të udhëtuar në këtë qytet italian. Ka kaq shumë kafene komode dhe trattorias ku mund të ngroheni dhe shijoni gjendjen shpirtërore të Venecias. Por një nga arsyet kryesore për të vizituar Venedikun në shkurt janë me siguri Carnevalet e mrekullueshme, te cilat sjellin jetë dhe ngjyra në këto ditë dimërore. Shkoni në Sheshin e Shën Markut dhe shihni maskat dhe kostumet më të bukura dhe admironi paradat si në rrugë ashtu edhe në kanale.

Të fundit nga rubrika