Cili është regjisori i preferuar amerikan i Akira Kurosawa-s?

Regjisori japonez, Akira Kurosawa, ka përzgjedhur John Ford si regjisorin e preferuar të tij amerikan

Regjisori Akira Kurosawa

Regjisori japonez Akira Kurosawa është ndër disa prej regjisorëve më të mirë që ka punuar ndonjëherë në kinema, duke qëndruar krah për krah me krijues të tjerë botërorë si Stanley Kubrick, Martin Scorsese, Sergio Leone, Jean Luc Godard dhe Steven Spielberg.

Duke ndihmuar në krijimin e themeleve me të cilat lulëzoi kinemaja perëndimore, filmat samurai të Kurosawa-s “Yojimbo”, “Rashomon” dhe “Seven Samurai” shihen si tekste të shenjta kinematografike.

Filmat japonezë samurai u bënë baza për zhanrin perëndimor amerikan në fillimet e epokës së artë të Hollivudit, me filmat e Kurosawa-s duke krijuar një bazë narrative që fokusohej në të mirën kundër të keqes, ku civili i përditshëm detyrohet të luftojë kundër udhëheqësve shtypës. Harku pasqyron historinë arketipale perëndimore, në të cilën një hero i guximshëm shpëton një qytet nga korrupsioni ose gjuan një tufë banditësh.

Përveç teknikave narrative, kinematografia dhe tregimi pamor i kineastit Akira Kurosawa nuk ishte asgjë më pak se revolucionare, me të njëjtat imazhe epike njëngjyrëshe që përdoreshin herë pas here përgjatë historisë së mediumit. Filmi i tij i vitit 1954 Seven Samurai konsiderohet shpesh si kryevepra e tij, me botime të panumërta të Hollivudit që ripërpunojnë filmin samurai për epika fantastiko-shkencore, drama dhe madje edhe filmin Pixar, “A Bug’s Life”.

Filmi më i dukshëm për të marrë frymëzim të qartë nga klasikja e Kurosawa ishte “The Magnificent Seven” i John Sturges, një epikë amerikane me Yul Brynner, Charles Bronson, Steve McQueen dhe Robert Vaughn, që e përktheu filmin për një audiencë perëndimore. Duke ndjekur të njëjtën histori si origjinali, filmi i Sturges ndjek Chris Adams, një gjuajtës me përvojë (Brynner) i cili formon një ekip prej gjashtë burrash të guximshëm për të ndihmuar në shpëtimin e një fshati meksikan nga banditët, shkruan Far Out.

Në të vërtetë, Kurosawa u bë më i popullarizuar në Hollywood sesa në Japoni, madje mori një çmim Oscar Nderi në vitin 1952 për filmat të jashtëzakonshëm. Si një ikonë për kineastët si Martin Scorsese, Quentin Tarantino dhe David Lynch, Kurosawa u bë i magjepsur pas kinemasë amerikane, duke idealizuar regjisorin perëndimor John Ford dhe filmat e tij të shumtë klasikë, duke përfshirë The Searchers, “Stagecoach” dhe “The Grapes of Wrath”.

I konsideruar si homologu amerikan i Kurosawa, Ford u bë një ikonë e kinemasë amerikane në fillim të shekullit të 20-të, duke iu bashkuar bashkëkohësve të tillë si Samuel Goldwyn, Billy Wilder dhe Howard Hawks, të cilët secili lulëzoi në epokën e artë të Hollivudit me publikimet e tyre të fokusuara në perëndimin.

John Ford nuk është i dashur nga të gjithë, megjithatë, me regjisorin modern Spike Lee që kritikon regjisorin për mendimet e tij raciste. Mendimi i tij për regjisorin shpërtheu në publik në vitin 2020 gjatë një fjalimi të lidhur me BAFTA-n, në të cilin Lee foli kundër racizmit që përshkoi industrinë gjatë gjithë shekullit të 20-të.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika