Cili është vendi më romantik për të vizituar në Turqi?

Në çdo kthesë në qytet mund të ndodhë mbi pallate romake, bizantine dhe osmane, xhami, kisha, manastire, monumente, mure dhe rrënoja. Qendra e vjetër e qytetit, me vendet e saj të adhurimit, qeverisë, tregtisë dhe argëtimit, ishte vendi ku qytetarët përziheshin, duke shijuar përfitimet e sigurisë dhe mirësisë së shtetit duke ruajtur kulturën dhe mënyrën e tyre të jetës

Me një krah që zgjat Azinë dhe tjetrin drejt Evropës, Stambolli është qyteti i vetëm në botë në dy kontinente.

Bosfori rrjedh ujërat e Detit të Zi, Detit të Marmaras dhe Bririt të Artë në zemrën e qytetit.

Fati i Stambollit është i vulosur nga vendndodhja e tij strategjike dhe bukuria e saj magjepsëse natyrore. Për më shumë se 1500 vjet ishte kryeqyteti i tre perandorive: Romake, Bizantine dhe Perandorisë Osmane.

Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për një të errët romantike, një pamje në një lagje historike apo një ditë spa relaksuese, Stambolli ka diçka për të gjithë.

1. Merrni një lundrim në Bosfor

Bosfori është i ngushtë që në Evropën dhe Azinë dhe është një nga monumentet më ikonike të Stambollit.

Ka shumë turne me varkë që kanë lundrime romantike në perëndim të diellit, ku të admironi pamjet e bukura të horizontit të qytetit.

Bosfori

2.Vizitoni Kullën Galata

Kjo kullë mesjetare ndodhet në lagjen Galata dhe ofron pamje panoramike të qytetit.

Merrni ashensorin në majë dhe shijoni një darkë romantike në restorant, i cili ofron kuzhinë tradicionale turke dhe muzikë live.

Kulla Galata

3. Pazari i Madh (Kapali Carsi)

Ky treg historik është i domosdoshëm për çdo çift që viziton Stambollin.

Është një nga tregjet më të vjetra dhe më të mëdha të mbuluara në botë dhe ofron një lojë të gjerë mallrash, nga erëzat deri te bizhuteritë.

Grand Pazar

një pamje nëpër labirintin e dyqaneve dhe shijoni pamjet, tingujt dhe aromat e dukshme.

4.Hamam Turk

Stambolli është i famshëm për banjot e tij tradicionale turke ose hamamet, dhe ato janë një mënyrë e shkëlqyer për t’u çlodhur dhe rinovuar me partnerin tuaj.

Shumë nga hamamet janë shekullore dhe ofrojnë një përvojë unike, me pllaka mermeri të ngrohta, sauna dhe shërbime masazhi.

Hamamet turke

5. Ecja gjatë rrugës Istiklal

Kjo rrugë historike është një nga rrugët tregtare më të famshme të Stambollit dhe është një vend i përsosur për një shëtitje romantike.

Ju mund të gjeni një shumëllojshmëri të dyqaneve, restoranteve dhe kafeneve. Gjithashtu, është një vend i përsosur për të marrë pak akullore dhe për të shijuar me muzikantët e rrugës.

6. Pallati Topkapi

Ky pallat është një vend i përsosur për të eksploruar historinë e Perandorisë Osmane dhe kulturën e saj të pasur.

Një vend i përsosur për një shëtitje romantike dhe për të bërë disa foto.

7.Hani një errësirë ​​romantike në një restorant qytet

Stambolli është një qytet me pamje mahnitëse dhe ka shumë restorante në çati që kanë pamje të bukur të qytetit. Zgjidhni një pamje të bukur dhe shijoni një të errët romantike së bashku.

Restorant i hapur

Stambolli një qytet që ofron një aktivitet të gjerë është një romantik për çiftet.

Nga monumentet e tij historike dhe lagjet simpatike të ushqimit të shijshëm dhe shërbimeve të spa relaksuese, Stambolli ka diçka për të gjithë.

Të fundit nga rubrika