Çitaku kritikon ambasadorin e Kosovës që votoi në Francë

Ish-ambasadorja e Republikës së Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi ambasadori i Kosovës në Francë, kishte dalë për të votuar në zgjedhjet presidenciale të këtij vendi

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku

Nënkryetarja e Partisë Demokratke të Kosovës (PDK), Vlora Çitaku, ishte befasuar kur e kishte parë në lajme një fotografi të Ambasadorit Mehdi Halimit, duke votuar në zgjedhjet presidenciale të Francës.

Ajo kishte menduar se është Fake News, por pasi e kishte parë në llogarinë e tij në Facebook, thirrjen e ambasadorit për votim, e ka quajtur “Jodiplomatike dhe joprofesionale”, përmes një reagimi në llogarinë e saj në Facebook.

Çitaku ka thënë se dyshtetësia lejohet edhe në Kosovë edhe në Francë me Kushtetutë, por Ambasadori i Kosovës në Francë ka mision që ta përfaqësojë Kosovën, e jo të marrë pjesë në politikën e brendshme të shtetit, ku gjendet me mision diplomatik.

Mehdi Halimi, Ambasdor i Republikës së Kosovës në Francë

“Ambasadori ynë në Paris përfaqëson Republikën e Kosovës e jo shoqatë kulturore, dhe nuk ka asnjë lloj sensi që në mënyrë selektive t’i ndërrojë kapelat, një ditë qytetar i Francës, ditën tjetër Ambasador Fuqiplotë i Republikës së Kosovës”, ka shkruar ish- ambasadorja Çitaku.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika