Çitaku kritikon Osmanin për heshtjen e saj ndaj vërshimeve të fundit në Kosovë

Vërshimet e së enjtes kanë përfshirë vende të tëra të rajonit, ndër të cilat, më e prekura ishte ajo e Skenderajt. Nënkryetarja e PDK-së, Çitaku ka kritikuar presidenten Osmani për heshtjen e saj lidhur me ngjarjet

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Vlora Çitaku i është drejtuar presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani duke kritikuar këtë të fundit për heshtjen e saj për vërshimet e së enjtes në Kosovë.

Përmes një postimi në Facebook, Çitaku ka thënë se dëmet për familjet e zonave të prekura duken të jenë shumë të mëdha dhe një fjalë e presidentes, sipas saj, ka munguar.

“Në një gjendje edhe ashtu të rënduar ekonomike për të gjithë qytetarët e Kosovës, banorët e Skenderajit, Mitrovicës, Klinës dhe Istogut u goditën edhe nga vërrshimet. Dëmet për familjet e zonave të prekura duken të jenë shumë të mëdha. Fole ndonjë fjalë Presidente. Qytetarë të Republikës sonë janë edhe ata. Shpresoj që institucionet të mobilizohen dhe banorët e zonave të prekura nga vërrshimet të ndihmohen financiarisht”, ka deklaruar ajo.

Vërshimet e së enjtes kanë përfshirë vende të tëra të rajonit, ndër të cilat, më e prekura ishte ajo e Skenderajt. Kjo e fundit ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme.

Disa nga komunat janë vizituar nga kryeministri Kurti, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe ministri i MAPL-së, Elbert Krasniqi. Ndërsa, deri në publikimin e këtij artikulli, nuk ka pasur asnjë reagim publik nga presidentja Osmani.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Të fundit nga rubrika