Çitaku: Situata është shumë serioze, kryeministër a ke plan?

Kosova kishte shënuar fitore kur kishte qenë e koordinuar me aleatët e saj, ka thënë ish-ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku

Vlora Çitaku, nënkryetare e Partisë Demokratike të Kosovës

 

Nënkryetarja e Partisë Demokratike e Kosovës Vlora Çitaku, i ka pareshtura disa pyetje për Kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin, për çështjen e targave.

“Situata është shumë serioze. Kryeministër a ke plan? Si do të veprojmë nesër? A është Kosova më mirë sot, apo para 1 viti?”, ka shkruar Çitaku në Facebook.

Sipas ish-ambasadores se Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kosova kishte shënuar fitore kur kishte qenë koordinuar me aleatët e saj.

“Kryeministri e ka për detyrë ta mbrojë Republikën, dhe t’i fuqizojë aleancat. Jo t’i cenojë ato. Pastaj, nuk është vazalitet e as nënshtrim koordinimi me SHBA-të dhe BE-në. Në fakt është vlerë”, ka shtuar ajo.

Ajo ka përfunduar duke thënë se çlirimi i Kosovës dhe shtenndërtimi përveç se ka vulën e luftës UÇK-së është edhe mbështetja ndërkombëtare për këtë kauzë.

Borell: Do t’i njoftoj vendet e BE-së për mosrespektin e Kosovës në dialog

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika