“Çka janë NFT-të?”

“Non-fungible token” ose shkurt NFT-të, janë shenja unike kriptografike që ekzistojnë në një zinxhir dhe nuk mund të përsëriten. Ato mund të përfaqësojnë artikuj të botës reale, si, vepra arti dhe pasuri të paluajtshme.

“Tokenizimi” i këtyre aseteve të prekshme të botës reale e bën blerjen, shitjen dhe tregtimin e tyre më efikas, duke reduktuar probabilitetin e mashtrimit.

NFT-të mund të funksionojnë, gjithashtu, për të përfaqësuar identitetin e individëve, të drejtat pronësore dhe më shumë.

Kuptimi i NFT-ve

Ashtu si paratë fizike, edhe kriptovalutat janë të këmbyeshme, që do të thotë se ato mund të tregtohen ose të shkëmbehen njëra me tjetrën. Për shembull, një Bitcoin është gjithmonë i barabartë në vlerë me një Bitcoin tjetër.

Në mënyrë të ngjashme, një njësi e vetme është gjithmonë e barabartë me një njësi tjetër. Kjo karakteristikë e zëvendësueshmërisë i bën kriptovalutat të përshtatshme, si një mjet i sigurt transaksioni në ekonominë dixhitale.

NFT-të ndryshojnë paradigmën e kriptos duke e bërë çdo token unik dhe të pazëvendësueshëm, duke e bërë kështu të pamundur që një token jo i këmbyeshëm të jetë i barabartë me tjetrin.

Ato janë përfaqësime dixhitale të aseteve dhe janë krahasuar me pasaportat dixhitale, sepse çdo shenjë përmban një identitet unik, të patransferueshëm, për ta dalluar atë nga shenjat e tjera.

Ilustrim i Metaversit

Ato janë gjithashtu të zgjerueshme, që do të thotë se ju mund të kombinoni një NFT me një tjetër për të “prodhuar” një NFT të tretë, unike.

Ashtu si Bitcoin, NFT-të përmbajnë, gjithashtu, detaje pronësie për identifikim dhe transferim të lehtë midis mbajtësve të tokenit. Pronarët mund të shtojnë, gjithashtu, metadata, të dhëna ose atribute që i përkasin aktivit në NFT. Për shembull, argumentet që përfaqësojnë kokrrat e kafesë, mund të klasifikohen si tregti e drejtë ose artistët mund të nënshkruajnë veprën e tyre të artit dixhital me nënshkrimin e tyre në metadata.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika