Çmimet e derivateve për 24 orët e ardhshme

Ministria e Indrustrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka publikuar çmimet maksimale të derivateve për ditën e martë, ku shihet se çmimet kanë qëndruar të njëjta me ditën e hënë, përveç benzinës që ka rënë për 4 centë

Foto ilustrim

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka bërë të ditur çmimet e derivateve për 24 orët e ardhshme.

Gjersa çmimi i naftës dhe gazit ka mbetur po i njëjti, çmimi i benzinës ka rënë për 4 centë.

Përmes një postimi në Facebook, MINT ka bërë të ditur se çmimi maksimal i lejuar i produktit dizel është 1.74 euro për litër, i benzinës 1.63 euro për litër, ndërsa çmimi i gazit është 0.78 euro për litër.

Këto çmime do të vlejnë për 24 orët e ardhshme. Çmime të njëjta kanë qenë edhe gjatë dy ditëve të kaluara.

Ministria në fjalë, publikon çdo ditë çmimet tavan apo maksimale të lejuara për shitjen e derivateve.

Ky vendim është marrë si masë lehtësuese pas rritjes së çmimeve të derivateve dhe dyshimeve për keqpërdorime nga kompanitë që shesin derivate.

Çmimi i derivateve ka pësuar rritje për shkak të agresionit rus në Ukrainë. Ndërsa, në Kosovë, çmimi i naftës kishte arritur deri në 1.89 euro për litër.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Sulmohet fizikisht kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari (VIDEO)

Ne mbledhjen e mbajtur mes mësimdhënësve të shkollës fillore “Ismajl Qemali” në Prishtinë, dhe përfaqësueseve të Sindikatës se Arsimit, një prind futet në mbledhje...

Të fundit nga rubrika