COVID-19 në Kinë: Ekspertët vlerësojnë se 9 mijë vdekje po ndodhin në ditë, SHBA-të kanë një alternativë testimi

Tre ekspertë të sëmundjeve infektive kanë thënë se propozimi i testimit të ujërave të zeza nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të ofronte një zgjidhje më të mirë për gjurmimin e virusit dhe ngadalësimin e hyrjes së tij në SHBA gjersa firma e të dhënave shëndetësore me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, “Airfinity” tha se rreth 9,000 njerëz në Kinë ndoshta po vdisnin çdo ditë nga virusi

Personeli i linjës ajrore i veshur me kostume mbrojtëse kontrollon pasagjerët me të mbërritur në aeroportin ndërkombëtar Xiamen në provincën Fujian të Kinës, javën e kaluar
Personeli i linjës ajrore i veshur me kostume mbrojtëse kontrollon pasagjerët me të mbërritur në aeroportin ndërkombëtar Xiamen në provincën Fujian të Kinës, javën e kaluar

Ekspertët e sëmundjeve infektive besojnë se strategjia është më efektive në ngadalësimin e përhapjes së virusit sesa kufizimet e reja të udhëtimit, pasi firma e të dhënave shëndetësore thotë se mijëra ka të ngjarë të vdesin çdo ditë në Kinë

Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë marrjen e mostrave të ujërave të zeza të marra nga avionët ndërkombëtarë për të gjurmuar çdo variant të ri të COVID-19 në zhvillim ndërsa infeksionet rriten në Kinë, pasi ekspertët shëndetësorë me bazë në Mbretërinë e Bashkuar vlerësojnë se rreth 9,000 njerëz në ditë tani po vdesin nga ky virus në Kinë.

Propozimi i testimit të ujërave të zeza nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të ofronte një zgjidhje më të mirë për gjurmimin e virusit dhe ngadalësimin e hyrjes së tij në SHBA sesa kufizimet e reja të udhëtimit të shpallura këtë javë, thanë tre ekspertë të sëmundjeve infektive.

SHBA dhe një numër vendesh të tjera kanë thënë se udhëtarët nga Kina do të kenë teste të detyrueshme negative të Covid.

Komentet e tyre erdhën pasi firma e të dhënave shëndetësore me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, “Airfinity” tha se rreth 9,000 njerëz në Kinë ndoshta po vdisnin çdo ditë nga Covid, gati një vlerësim i dyfishuar nga një javë më parë.

Infeksionet e COVID-19 filluan të përhapen në të gjithë Kinën në nëntor, duke rritur ritmin këtë muaj pasi Pekini çmontoi politikat e tij zero-Covid duke përfshirë testimin e rregullt “PCR” mbi popullsinë e saj dhe publikimin e të dhënave për rastet e përditshme.

Vdekjet kumulative në Kinë që nga 1 dhjetori ka të ngjarë të kenë arritur në 100,000, me infeksione që arrijnë në 18.6 milion, tha Airfinity në një deklaratë të enjten. Ai përdori modelim bazuar në të dhënat nga provincat kineze përpara se të zbatoheshin ndryshimet e fundit në rastet e raportimit, tha ai.

Airfinity pret që infeksionet me Covid në Kinë të arrijnë kulmin e tyre të parë më 13 janar me 3.7 milionë raste në ditë.

Shifrat e tyre ishin në kontrast me disa mijëra raste të raportuara nga autoritetet shëndetësore kineze në ditë, pasi një rrjet mbarëkombëtar i vendeve të testimit PCR u çmontua kryesisht dhe autoritetet u zhvendosën nga parandalimi i infeksioneve në trajtimin e tyre.

Airfinity pret që vdekjet të arrijnë kulmin më 23 janar me rreth 25,000 në ditë, me vdekjet kumulative që arrijnë në 584,000 që nga dhjetori. Që nga 7 dhjetori, kur Kina bëri një kthesë të papritur të politikës së saj, autoritetet kanë raportuar zyrtarisht vetëm 10 vdekje nga Covid.

Ndërkombëtarisht, kufizimet e udhëtimit si testimi i detyrueshëm deri më tani nuk kanë arritur të frenojnë ndjeshëm përhapjen e Covid dhe të funksionojnë kryesisht si optikë, tha Dr Michael Osterholm, një ekspert i sëmundjeve infektive në Universitetin e Minesotës.

“Duket se janë thelbësore nga pikëpamja politike. Mendoj se çdo qeveri ndihet sikur do të akuzohet se nuk bën sa duhet për të mbrojtur qytetarët e saj nëse nuk i bëjnë këto,” tha ai, transmeton “The Guardian“.

SHBA këtë javë zgjeroi gjithashtu programin e saj të sekuencës gjenomike vullnetare në aeroporte, duke shtuar Seattle dhe Los Angeles në program. Kjo e çon numrin total të aeroporteve që mbledhin informacion nga testet pozitive në shtatë.

Por ekspertët thanë se kjo mund të mos sigurojë një madhësi kuptimplotë të mostrës. Një zgjidhje më e mirë do të ishte testimi i ujërave të zeza nga linjat ajrore, të cilat do të ofronin një pamje më të qartë se si po ndryshonte virusi, duke pasur parasysh mungesën e transparencës së të dhënave të Kinës, tha Dr Eric Topol, një ekspert i gjenomikës dhe drejtor i Institutit të Përkthimit të Kërkimeve Scripps në La Jolla. Kaliforni.

Largimi i ujërave të zeza nga avionët nga Kina “do të ishte një taktikë shumë e mirë”, tha Topol, duke shtuar se ishte e rëndësishme që SHBA të përmirësonte taktikat e saj të mbikëqyrjes “për shkak se Kina nuk ishte aq e gatshme të ndajë të dhënat e saj gjenomike”.

Kina ka thënë se kritikat ndaj statistikave të saj Covid janë të pabaza, dhe ka minimizuar rrezikun e varianteve të reja, duke thënë se pret që mutacionet të jenë më infektive, por më pak të rënda. Megjithatë, dyshimet mbi të dhënat zyrtare kineze kanë bërë që shumë vende – përfshirë Italinë dhe Japoninë, si dhe SHBA-në – të vendosin rregulla të reja testimi për vizitorët kinezë pasi Pekini hoqi kontrollet e udhëtimit.

 

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika