Cramon merr kërcënim nga grupi ”Wagner” i mercenarëve rusë

Eurodeputetja dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka njoftuar se ka marrë një letër kërcënuese e grupit ''Wagner'', grup i mercenarëve rusë të udhëhequr nga oligarku i Putinit, Yevgeny Prigozhin

Viola von Cramon, eurodeputetja dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian

Eurodeputetja dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka bërë të ditur se ka marrë një letër kërcënuese, si pasojë e një fjalimi të saj, fjalim të cilin e kishte bërë pak muaj më parë.

Sipas asaj që ka thënë von Cramon, letra kërcënuese ka ardhur nga grupi mercenar ”Wagner”, grup i sponsorizuar nga shteti rus, dhe i drejtuar nga oligarku, Yevgeny Prigozhin i afërt me presidentin rus, Vladimir Putinin.

Përmes një postimi në rrjetin e saj social ‘Twitter’, Cramon ka thënë se grupi Wagner ishte i pakënaqur me fjalimin e saj, duke i dërguar letër kërcënuese dhe paditur atë me 10.000.000 rubla.

”Rusia është një shaka! Grupi mercenar i sponsorizuar nga shteti rus, Wagner, i drejtuar nga oligarku i Putinit, Prigozhin është aq i pakënaqur me fjalimin tim plenar sa më ka dërguar një letër kërcënuese, duke më paditur për 10.000.000 rubla. Më bënë për të qeshur. Gëzohem që jam në shoqërinë e Andrius Kubilius”, ka shkruar ajo në Twitter.

Ndryshe, siç ka bërë të ditur von Cramon, bëhet fjalë për një fjalim të saj të vitit 2021 në të cilin, ajo kishte kërkuar që Bashkimi Evropian të vendosë sanksionet më të rrepta për grupin ”Wagner”.

”Vdekja është biznesi ynë dhe biznesi po shkon mirë. WagnerGroup i Rusisë dhe mercenarë të tjerë guxojnë të veprojnë nën këtë moto, sepse ne i lejojmë ta bëjnë këtë. BE duhet të vendosë sanksionet më të rrepta për të treguar se vrasja nuk është biznes, është krim kundër njerëzimit!”, kishte deklaruar von Cramon.

Siç është thënë më herët, ky grup ka rekrutuar, trajnuar dhe dërguar operativë ushtarakë privatë në zonat e konfliktit anembanë botës, për të ushtruar dhunë, grabitje të burimeve natyrore dhe frikësim të civilëve, duke shkelur ligjet ndërkombëtare për të drejtat e njeriut.

Grupi mercenar rus tërhoqi për herë të parë vëmendjen ndërkombëtare në vitin 2014, kur mbështeti separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës.

Mercenarët rusë në Afrikë mund të dërgohen në Ukrainë

Shija e redaktorit

Gjermania i dhuron automjete FSK-së

Republika Federale e Gjermanisë do të dhurojë automjete për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes, ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit...

Ipeshkvi Dodë Gjergji uron Myftiun Tërnava për Fitër Bajram

Bashkësinë Islame të Kosovës(BIK) e ka vizituar Dodë Gjergji nga Ipeshkvia e Kosovës. Me rastin e Fitër Bajramit, ai ka uruar Myftiun Naim Tërnava dhe...

(Video) “The Telegraph” tregon se si Policia e Kosovës mbron...

Përpara se policia kosovare të fillojë patrullimin e saj në kufirin me Serbinë, ata e ngarkojnë makinën me armatim, AK-47 janë të ngjitura në...

Të fundit nga rubrika