Dalin rezultatet nga zgjedhjet e brendshme të PD-së

Partia Demokratike ka vazhduar me zgjedhjet e brendshme në Tiranë, ku ka zgjedhur disa kryetarë të degëve, ndërsa procesi i zgjedhjeve të brendshme të PD-së pritet të përfundoj deri më 20 prill, ku pastaj është planifikuar mbajtja e Kuvendit Kombëtarë të kësaj partie

Nga zgjedhjet e brendshme të Partisë Demokratike (PD) të 16 prillit, në Tiranë, u bë i ditur rezultati i këtij procesi demokratik i cili ishte nën organizimin e Këshillit për Rithemelimin e PD-së.

Në degën e PD-së në Skrapar, fitues për kryetar të kësaj degë është shpallur Hajredin Lahe Bakiasi. Kjo u bë e ditur nga Komisioni për Organizimin dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale për PD-në, ku ka marrë 69 për qind të votave.

Ndërkaq në degët e Kuçovës, fitues ka arritur të dalë, Myslim Isuf Haxhiu, me 57 për qind të votave.

ilustrimi

Në degën e 16-të të Tiranës ka dalë fitues, Eduard Gani Rexha, i cili u zgjodh kryetar pasi kishte arritur të merrte 69.7 për qind të votave.

Në Paskuqan fitues doli Anton Lek Pjetërnikaj me 86 për qind të votave.

Ndërsa, Andi Gani Beliu u shpall kryetar i degës së 10-të të Tiranës, pasi arriti të siguronte 86 për qind të votave.

Komisioni i Rithemelimit më herët i kishte emëruar, Agron Lokën në Fushë Krujë, Leonard Rakipajn në Selenicë, Rrapi Gjikën në Fier, Resmi Shanaj në Mallakastër dhe Emels Xhaxhaj në Roskovec.

Zgjedhjet për kryetar të degëve janë planifikuar të përfundojnë më 20 prill. Dhjetë ditë pas këtij procesi do të mblidhet Kuvendi Kombëtar i Partisë Demokratike nga Komisioni për Rithemelim.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika