Dalipi: Nëse ruajtja e ‘stabilitokracisë’ do të thotë mbyllja e syve ndaj sulmeve të orkestruara, atëherë jo faleminderit

Luan Dalipi, Shef i Kabinetit të Kryeministrit, Albin Kurti, lidhur mbi zhvillimet e fundit në veri ka thënë se "Nuk ka alternativë për ruajtjen e shtetit ligjor dhe demokracisë"

Luan Dalipi, Shef i Kabinetit të Kryeministrit, Albin Kurti, ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në veri të vendit.

“Nuk ka alternativë për ruajtjen e shtetit ligjor dhe demokracisë” ka shkruar Dalipi.

Dalipi tutje ka thënë se “nëse ruajtja e ‘stabilitokracisë’ do të thotë mbyllja e syve ndaj sulmeve të orkestruara kundër institucioneve tona nga një grusht kriminelësh dhe huliganësh të paguar nga Beogradi dhe në listën e zezë të Thesarit në SHBA, atëherë jo faleminderit”, ka shkruar Dalipi.

Dalipi ka shkruar tutje se Vuçiq po orkestron një tjetër dhunë në veri të Kosovës dhe sipas tij, kjo është për të larguar vëmendjen nga problemet në vendin e tij.

“Autoritarja e krahut të djathtë me lidhje të forta me Moskën Vuçiç, i cili përdor taktikat e viteve ’90 të Millosheviçit për nxitjen e dhunës dhe urrejtjes, po orkestron një tjetër dhunë në veri të Kosovës. Kjo është për të larguar vëmendjen nga problemet në vendin e tij Serbinë”, ka theksuar Shefi i Kabinetit të Kryeministrit, Albin Kurti.

“Bashkimi kundër këtyre përpjekjeve për të tallur ligjin dhe rendin dhe kundër kësaj propagande dhe dezinformimi të tipit Millosheviç dhe Moskë është ajo që kontribuon në stabilitetin e qëndrueshëm dhe afatgjatë të rajonit”, thekson tutje ai.

 

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika