DASh nuk komenton raportimet për bllokim të anëtarësimit të Kosovës në KiE

Departamenti i Shtetit Amerikan ka mohuar t’i komentojë raportimet e ditës së martë ku thuhej se shtetet e BE-së, anëtare të KiE kanë pranuar nota nga ambasadat amerikane për të mos futur çështjen e anëtarësimit të Kosovës në Këshill, pa e marrë një qëndrim për Asociacionin. DASh ka deklaruar se qëndrimi amerikan ndaj ASK-së në Kosovë është i qartë

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH)

Departamenti i Shtetit nuk ka dashur të komentojë raportimet në media se ShBA-ja ka kërkuar që të bllokohet anëtarësimi i Kosovës në Këshill të Evropës derisa Kosova të mos ketë një qëndrim më konstruktiv për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

“Euronews Srbija” ka raportuar, se ministritë e jashtme të disa vendeve të Evropës, anëtarë të Këshillit të Evropës, kanë marrë një notë nga ambasada e SHBA-së në të cilën thuhet se Washingtoni konsideron se çështja e anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës nuk duhet të vendoset në agjendën e Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës.

Po ashtu thuhet se SHBA-ja ka kërkuar që çështja e anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës të mos vendoset në rend dite, derisa Kosova të ketë një qëndrim më konstruktiv për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Departamenti i shtetit në një përgjigje për Zërin e Amerikës ka thënë se qëndrimi amerikan ndaj ASK-së është i qartë.

“Siç theksuan në tekstin e përbashkët të këshilltarit Derek Chollet dhe zëvendësndihmës sekretarit të shtetit Gabriel Escobar tash është momenti për ta krijuar Asociacionin e komunave me shumicë serbe”, thuhet në përgjigjen e Departamentit të Shtetit.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, përfaqësuesi i administratës amerikane, Escobar, ka folur për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe, i cili tha se do të formohet, siç tha ai, me ose pa kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti duke specifikuar se shteti dhe qeveria e Kosovës tashmë janë pajtuar për të.

 

Shija e redaktorit

“Komplot-i” nis të hënën në Televizionin Dukagjini

Rrëfimet për të djeshmen dhe të ardhmen, në formën e të vërtetave dhe gënjeshtrave, e mbështjellin shpesh njëra-tjetrën në botën në të cilën jetojmë. Pas...

“Do të doja të dielën të marshoja me ju, kriminelët...

Ish-Shefi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker, ka thënë se do të donte të merrte pjesë në marshin e së dielës...

Certifikohen pjesëtarët e FSK-së për mbështetje me zjarr indirekt

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) ka certifikuar pjesëtarët për mbështetje me zjarr indirekt, të premten e 31 marsit. “Me qëllim të përgatitjes profesionale të...

Të fundit nga rubrika