Dasmat madhështore në histori të Shtëpisë së Bardhë

Gjatë datës 22, e martë do ketë dasmë madhështore në Shtëpi të Bardhë. Naomi Biden, mbesa e Presidentit Joe Biden dhe Zonjës së Parë Jill Biden do të martohet me të fejuarin Peter Neal në South Lawn

Naomi Biden, mbesa e Presidentit Joe Biden dhe Zonjës së Parë Jill Biden do të martohet me të fejuarin Peter Neal në South Lawn, e ndjekur nga një pritje festive në Pennsylvania Avenue.

“Pitër dhe unë i jemi pafundësisht mirënjohës Nanës dhe Gjyshit tim për mundësinë për të festuar dasmën tonë në Shtëpinë e Bardhë”, shkroi Biden në rrjetet sociale.
“Ne mezi presim që ta zyrtarizojmë angazhimin tonë ndaj njëri-tjetrit dhe për atë që na pret.” Familja Biden do të paguajë për aferën privatisht.

Çdo gjë që përfshin dasma kualifikohet si lajm i gëzueshëm, por ky është veçanërisht i tillë: publiku amerikan nuk ka pasur një anëtar të familjes presidenciale të shënojë martesën e tyre në Uashington DC për rreth 15 vjet (Jenna Bush Hager, vajza e George W. Bush dhe Laura Bush, patën një pritje festive në qershor 2008, megjithëse dasma e tyre kryesore u zhvillua privatisht në fermën e tyre familjare në Teksas).

Megjithatë, gjatë historisë, shumë dasma të Shtëpisë së Bardhë janë mbajtur në Krahun Lindor.

Në vitin 1812, Lucy Payne Washington (motra e Zonjës së Parë Dolley Madison) u bë personi i parë që u martua në të ashtuquajturin “Rezidencë Presidenciale” kur u martua me Gjyqtarin e Gjykatës së Lartë Thomas Todd. Gjatë disa dekadave të ardhshme, administratat e Monroe, Quincy Adams, Jackson, Tyler dhe Grant gjithashtu mbajtën pjesën e tyre të duhur të ceremonive për fëmijët dhe të afërmit e tyre.

Ishte vetë presidenti Grover Cleveland, megjithatë, ai që bëri dasmën më të zhurmshme në Shtëpinë e Bardhë të shekullit të 19-të kur u martua me Frances Folsom në dhomën blu në qershor 1886 . Nusja kishte veshur një fustan prej “sateni prej fildishi të lidhur, mjaft i rëndë për të qëndruar pa një grua në të”, sipas faqes së plotë të New York Times përhapjes së lidhjes në atë kohë. Fustani ishte i kompletuar me një tren 15 këmbë dhe qëndisje me lule portokalli. Më pas, ata organizuan një pritje në një dhomë ngrënieje shtetërore. Fjala e ngjarjes ishte pjesa qendrore e lules e bërë për t’u dukur si një anije, ku “lule të kuqe flakë dhe copa koralesh qëndronin për vulat dhe shkëmbinjtë, dhe brigjet ishin bërë nga Jacqueminots”, raportoi Times.

Edhe sot e kësaj dite, dasma e Alice Roosevelt me ​​Nicholas Longworth konsiderohet si dasma më madhështore në historinë e Shtëpisë së Bardhë. Roosevelt, e quajtur “Princesha Alice” nga shtypi, ishte e njohur për veprimet e saj shumëngjyrëshe dhe rebele: gjatë presidencës së babait të saj, ajo shihej shpesh duke pirë duhan në publik apo edhe duke vënë baste në një pistë hipodrom.

Një revistë e shoqërisë në Paris vlerësoi dikur se, në vetëm 15 muaj, vajza e parë mori pjesë në 407 darka, 350 ballo dhe 300 festa. Pra, ndoshta nuk është çudi që dasma e saj në 1906 me Nicholas Longworth u ndoq nga mbi 1000 njerëz dhe dominoi ciklin e lajmeve për javë të tëra. “Ishte një përfundim i gabuar se dasma e Alice Lee Roosevelt me ​​Nicolas Longworth do të ishte ngjarja më e madhe e këtij lloji në historinë amerikane,” shkroi historiani Dog Wead në All the Presidents’ Children.

“Shkalla e përgatitjeve dhe niveli i pritjes ishin të paprecedentë. Në ditët pak para dasmës, përleshja për biletat u bë aq e dëshpëruar sa presidenti iu lut publikisht miqve të vërtetë të familjes që të ndihmonin në lehtësimin e presionit duke ofruar të qëndronin në shtëpi.” Dhurata të çuditshme të derdhura nga e gjithë bota, duke përfshirë një sixhade të çmuar Goeblin nga Mbreti i Francës, një mozaik nga Papa Piu X dhe një sënduk prej tik nga Perandoresha Dowager e Kinës, e mbushur me bizhuteri, një pallto hermelinë, piktura dhe gdhendje nefriti .

Wead thotë se nusja mbërriti me stil, duke dalë nga ashensori – në atë kohë, një pjesë magjepsëse e teknologjisë – deri në fund të korridorit të madh të Shtëpisë së Bardhë. Flokët e saj ishin të stolisur me lule portokalli dhe fustani i saj i nusërisë kishte një tren 18 këmbësh. Në pritjen e saj, Alice – gjithmonë një për një kohë të mirë – preu tortën e saj me një shpatë që ajo mori hua nga një prej ndihmësve ushtarakë të babait të saj.

12/9/1967-Washington, DC- Kapiteni i Marinës, Charles Robb dhe nusja e tij, ish Lynda Johnson, ecin nëpër një hark shpatash të nxjerra ndërsa largohen nga Dhoma Lindore e Shtëpisë së Bardhë pas ceremonisë së tyre të dasmës . Bettmann

Disa dekada më vonë, Lynda Bird Johnson u martua me Charles S. Robb më 9 dhjetor 1967, në East Room. “Shumica e 500 të ftuarve në ceremoni qëndronin krah për krah në dhomën e madhe të bardhë dhe ari, e bërë madhështore me masa të gjelbra, lule dhe drita të vogla vezulluese,” raportoi The New York Times nga afera.

Nusja kishte veshur një fustan saten të zbukuruar me perla dhe qëndisje, flokët e saj pompadour, ndërsa dhëndri kishte veshur uniformën e tij ushtarake. (Katër muaj më vonë, ai shkoi të luftonte në Luftën e Vietnamit.) Pas betimeve të tyre, çifti u kthye në rresht nën një hark shpata.

Dasma e Tricia Nixon në Kopshtin e Trëndafilave të Shtëpisë së Bardhë.

Katër vjet më vonë, dasma e Tricia Nixon në 1971 tërhoqi gjithashtu vëmendjen e publikut. Gazetat dominuan disa muaj që mbulonin çdo detaj – nga festa e nusërisë, te fustani, madje te receta e tortës, me një foto të nuses që zbukuronte edhe kopertinën e revistës Life.

Nixon u martua me Edward Cox në Kopshtin e Trëndafilave, dasma e parë në natyrë në historinë e Shtëpisë së Bardhë. Më pas pritja u mbajt në sallën Lindore. (Një detaj dukej se shumica e gazetave në atë kohë vunë re? Një 87-vjeçare Alice Roosevelt ishte e pranishme.)

Jenna Bush shmangu një martesë publike në Uashington DC duke organizuarnjë martesë private në fermën e Bush-it në Teksas më 10 maj 2008. (“Texas është shtëpia për mua,” u tha ajo gazetarëve në atë kohë.) Një muaj më vonë, megjithatë, presidenti dhe zonja e parë mbajtën një pritje në Shtëpinë e Bardhë për nder të vajzës së tyre. Banda Detare luajti për mbi 600 të ftuar të cilët shijuan gjithashtu një tortë tres leches.

Këto dasma presidenciale janë një kujtesë se ndërsa Shtëpia e Bardhë shihet shpesh si një vend politik në thelb, shtëpia e famshme mund të jetë gjithashtu një vend për pompozitet dhe rrethana festive. Në fund të fundit, kujt nuk i pëlqen dasma?

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika