David Cameron sot për vizitë zyrtare në Tiranë

Cameron do të zhvillojë takime me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, me ministrin e Jashtëm Igli Hasani, me të cilin do të ketë një konferencë për mediat, para se të pritet pastaj nga presidenti Bajram Begaj

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe, David Cameron, do të vizitojë sot Shqipërinë, ku do të takohet me liderët më të lartë të vendit.

Cameron do të zhvillojë takime me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, me ministrin e Jashtëm, Igli Hasani, me të cilin do të ketë një konferencë për mediat, para se të pritet pastaj nga presidenti Bajram Begaj.

Për ta pritur zyrtarin e lartë britanik, Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” është stolisur me flamuj britanikë dhe shqiptarë, ndërsa në ndërtesën e Universitetit Politeknik është vendosur një banderolë ku shkruhet “Mirë se vini zotëri Cameron”.

Në një deklaratë për mediat britanike para mbërritjes në Shqipëri, Cameron kishte thënë se partneriteti i Britanisë me Shqipërinë po jep rezultat sa i përket luftës kundër migracionit të paligjshëm, që shënoi rënie për 90 % në vitin 2023.

Ambasada britanike në Tiranë njoftoi pak ditë më parë se Cameron do ta nënvizojë suksesin e partneritetit mes dy vendeve për t’i bërë ballë trafikantëve me qenie njerëzore dhe emigracionit të paligjshëm, si dhe ndikimin e investimeve britanike në parandalimin e emigracionit.

Gjithashtu u bë e ditur se sekretari i Jashtëm britanik do të njoftojë një program të ri që lidhet me gjyqësorin, për të trajtuar korrupsionin dhe krimin e organizuar në Shqipëri, si dhe ofrimin e ekspertizës së Mbretërisë së Bashkuar për Policinë Shqiptare.

Mbretëria e Bashkuar ka ofruar 4 miliardë paund për projekte në Shqipëri, që do të realizohen në bashkëpunim me Ministrinë e Financës, Ministrinë e Energjisë dhe Infrastrukturës dhe bashkitë në të gjithë vendin.

Sipas Ambasadës britanike në Tiranë, lidhjet tregtare janë dyfishuar vitin e kaluar dhe turistët e Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri janë rritur për 30% në janar 2024, krahasuar me janarin e vitit 2023, duke i hapur rrugë parashikimeve për një turizëm në nivele rekord këtë vit.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika