Debati D.Hoxha-Ymeri: A është i korruptuar procesi i dialogut?

Aktivisti i shoqërisë civile, Dibran Hoxha dhe analisti, Visar Ymeri

Aktivisti i shoqërisë civile, Dibran Hoxha ka vlerësuar se procesi i dialogut Kosovë-Serbi është një i atillë që po tregon të jetë i korruptuar.

I ftuar në Debat Plus të RTV Dukagjini, çështja e dialogut Kosovë-Serbi nxit një debat në mes aktivistit Dibran Hoxha dhe analistit, Visar Ymeri mbi pretendimet kundërshtuese të njëri—tjetrit, mbi një “dialog të korruptuar”.

“Sa u përket deklaratve të Borrell, që tha se kemi leva ndëshkuese ndaj juve, me i thanë që ne nuk kemi hesap me i pagu krejt çmimet që ja garantojnë rrugën dhe ia shtrojnë rrugën Serbisë për në BE. Le të bëhemi të dinjitetshëm per vete, le të tregojmë që nuk pranojmë kësi lloj menaxhime të krizave pafundësisht sepse ato pafundësisht kanë qenë në status-quo. Nëse mendon se mund të na ndëshkojë përtej izolimit, nuk e di se çka mundet të na ndëshkojë tjeter përtej izolimit?”, ka deklaruar Hoxha gjersa ka theksuar se “komplet procesi ka treguar që është i korruptuar në thelb, për rezultatet që i prodhon ka tregu që është i korruptuar”.

Lidhur me deklaratën e Hoxhajt, nuk është pajtuar aspak analisti Visar Ymeri. Ky i fundit nuk beson se një plan i korruptuar mund të sjellë baza të mira, siç i kishte vlerësuar Kryeministri Albin Kurti.

“LVV e ka quajtur këtë proces të dëmshëm dhe të rrezikshëm për vendin, këtë procesin e Brukselit, dakort jam. Por tash, LVV po bëhet pjesë e këtij procesi dhe prapë po e quajnë të korruptuar këtë nuk po e kuptoj se qysh një proces i korruptuar mund të na prodhoj potencialisht një marrëveshje e cila është bazë e mirë per neve. Plani franko-gjerman nga kryeministri ynë është cilësuar si bazë e mirë për Kosovën”, ka deklaruar Hoxha gjersa ka theksuar se “si mundet një proces i korruptuar të prodhojë një dokument që është bazë e mire, të ishte proces i korruptuar nuk kishte prodhuar dokumente të pranueshme për neve”.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika