Dëbohen 18 diplomatë të BE-së nga Rusia

Të premten e 15 prillit, 18 diplomatë që shërbenin në Moskë janë shpallur persona non grata nga Rusia.

Kjo u bë e ditur nëpërmjet një konference për shtyp nga Ministria e Jashtme ruse. Të gjithë këta diplomatë duhet të largohen brenda një afati të caktuar nga Moska, dhe se të njëjtit nuk kanë kurrfarë të drejtë të kthehen.

ilustrim

Kjo ishte një hakmarrje pas dëbimit të diplomatëve rusë nga disa vende të Bashkimit Evropian siç janë, Gjermania, Franca, Belgjika, Holanda, etj.

Si rrallë herë, lufta në Ukrainë ka unifikuar politiken e jashtme të BE-së. Të gjitha vendet e unionit po flasin me një gjuhë kundër agresionit rus duke e sanksionuar në të gjitha format deri te dëbimi i diplomatëve.

Këto veprime reciproke janë marrë nga ana e Kremlinit, për shkak të prishjes së raporteve diplomatike në mes të Moskës dhe Evropës.

Greqia shpall 12 diplomatë rus persona non grata

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika