Deklaratat e Vuçiq – Qëllimi ngritja e tensioneve në komunat veriore

I pashmangshëm po shihet zbatimi i vendimit të Qeverisë për reciprocitet në targa dhe dokumente identifikimi me Serbinë, por deklaratat e presidentit serb Aleksandër Vuçiq se Kosova “po planifikon sulm ndaj serbëve në veri”, po konsiderohen si një lojë politike e tij

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq

Njohësit e politikës, po e konsiderojnë të pashmangshme zbatimin e vendimit të qeverisë për reciprocitet në targa dhe dokumente identifikimi. Mëgjithë deklarimet tendencioze të Presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, se Kosova gjoja po planifikon sulm ndaj serbëve në veri, ata kanë shtuar se kjo është vetëm një lojë politike e tij

Sa më afër datës për zbatimitn të vendimit për reciprocitet në targa dhe dokumente identifikimi, në shumë prej deklaratave të Presidentit serb Aleksandër Vuçiq, u përmend Kosova.

Së fundmi, ai akuzoi institucionet e Kosovës për një organizim të aksionit për asgjësimin e serbëve të Kosovës.

E kjo deklartë e tij, po konisderohet si lojë politike, pasiqë Serbia ne një mënyre apo tjetër duhet zbatojë vendimin për reciprocitet.

Arbnor Sadiku

“Këto janë deklarata populliste, dhe nëse vazhdon vendimi për reciprocitetin të zbatohet nga shtatori nga Qeveria Kurti, mendoj që Vuçiq do të humb një pjesë të madhe të pushtetit të tij, sidomos tek serbët e Kosovës, dhe veçanërisht tek serbët e veriut dhe më nuk do t’i shiten parullat e tij se serbët në Kosovë janë në rrezik”, ka deklaruar analisti politik, Arbnor Sadiku.

Ndërkohë sipas njohësit të sigurisë, Drizan Shala, qëllimi kryesor i Vuçiqit është themelimi i asociacionit.

Drizan Shala

“Gjitha këto janë lojëra politike të presidentit Vuçiq, i cili për qëllim ka që shtrirja e autoritetit të institucioneve të Republikës së Kosovës të i pamundësohet në atë pjesë. Kështu, ai do të arrijë qëllimin e saj që të shkëpus dhe të krijojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe me kompetencë ekzekutive”, ka deklaruar Shala.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe Presidenti serb, Aleksandër Vuciq, do të bëhën bashkë me 18 gusht në Bruksel, mirëpo ende nuk dihen temat e bisedimeve dhe nuk është publikuar agjenda e plotë e këtij takimi.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika