Delegacioni i Shqipërisë ka arritur në Beograd për samitin e Ballkanit të Hapur

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç, të enjten e një shtatorit e ka pritur delegacioni shqiptar ka mbërritur në Serbi për të marrë pjesë në samitin e “Open Ballkan” në krye me kryeministrin e Shqipërisë

Kryeministri Shqipërisë, Edi Ramasë bashku me delegacionin Shqiptarë kanë arritue në kryeqytetin e Serbisë  ku u prit nga e para e Qeverisë serbe.

Më 2 shtator kryeqyteti i Serbisë, Beogradi është nikoqir i Samiti të Ballkanit të Hapur, ndërsa në këtë Samit kanë konfirmuar pjesëmarrjen Turqia dhe Hungaria.

Ministri i Jashtme i Turqisë, Mevlut Çavusoglu dhe ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto, do të priten nga liderët e shteteve që kanë themeluar Ballkanin e Hapur, nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministri maqedonas, Dimitar Kovaçevski dhe presidenti Serbisë, Aleksandar Vuçiq, bëhet e ditur nga zyra e presidentit serb për REL.

Më 10 tetor të vitit 2010 në qytetin e Serbisë, Novi Sad, ishte prezantuar ‘Mini-Shengeni’ që tani është Ballkani i Hapur, ku ishte themeluar nga tre (3) shtete të Ballkanit Perëndimor; Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut, ndërsa kjo nismë ishte kundërshtuar nga Republika e Kosovës dhe Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Mali i Zi, të cilat nuk janë pjesë e kësaj nisme.

Por, për dallimi nga këto shtetet kjo iniciativë ka gjetur përkrahje edhe nga Shtetet e Bashkuar të Amerikës(SHBA) dhe Bashkimi Evropin(BE).

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika