Deliu: Kemi një përkeqësim të situatës politike në vend

Raportin e DASH-it dhe atë të FreedomHouese, deputetja e PDK-së, Blerta Deliu, i ka quajtur si dy raporte ndërkombëtare të cilat sipas saj e kanë goditur shtetin e Kosovës

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu, ka thënë se ka një përkeqësim të situatës politike në Kosovë, teksa përmend edhe ato të “aferave korruptive” dhe sulmet ndaj gazetarëve.

Pas mbledhjes së kryesisë së Kuvendit të Kosovës, Deliu ka njoftuar për mbarëvajtjen e seancës plenare, e cila do të mbahet këtë të enjte.

Raporti i Departamentit amerikan të Shtetit pritet të jetë tema kryesore e kësaj seance.

Këtë raport dhe atë të FreedomHouse, Deliu i ka quajtur si dy raporte ndërkombëtare të cilat sipas saj e kanë goditur shtetin e Kosovës.

“Janë 2 raporte ndërkombëtare kredibile që e kanë goditur Kosovën të cilat flasin për një qeveri të korruptuar… Kemi një përkeqësim të situatës politike në Kosovë, kemi një përkeqësim të situatës me afera korruptive në Kosovë dhe veçanërisht me sulmet e njëpasnjëshme që i kemi pasur në rritje të qeverisë ndaj gazetarëve”, tha Deliu.

 

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika