Deliu: Opozita sot është konstruktive, e Qeveria e Kurtit nuk po e mirëpret këtë

Deputetja, Blerta Deliu-Kodra, ka thënë se ka raste kur Qeveria barrikadohet dhe më këtë opozita nuk po mundet që të gjejë një kompromis dhe të shtyjnë kauza dhe çështje që I preokupojnë qytetarët

Deputetja nga radhët e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra

Deputetja nga radhët e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra, ka thënë se se opozita në Kosovë është shumë konstruktive, e këtë Qeveria nuk e mirëpret.

Deliu në emisionin “Five” tha se ka raste kur Qeveria barrikadohet dhe më këtë opozita e Qeveria, nuk po mundet që të gjejë një kompromis dhe të shtyjnë kauza dhe çështje që i preokupojnë qytetarët.

“Ne si PDK kemi përkrah shumë iniciativave të Qeverisë. Qoftë për kalimin e pandemisë qoftë për marrëveshjet e ndërkombëtare.  Opozita sot është jashtëzakonisht konstruktive dhe Qeveria nuk e mirëpret këtë, e cila shumshpesh shohim rastin e barrikadat të saj, e kemi parë prej buxhetit ku ka kaluar se fundi, rasti i fundit me Trustin. Nuk kemi mundur të gjejmë një kompromis dhe të ulemi bashkë dhe të shtyjmë kauza, e çështje që preokupojnë qytetarët”.

Deliu tha se Qeveria nuk mund të ankohet se nuk ka fuqi politike për të shtyrë kauza përpara, pasi ka 52 për qind të pushtetit.

“Qeveria e Albin Kurtit nuk mund të ankohet për mungesë të fuqisë politike për të shtyrë kauza përpara, ka 52 për qind të pushtetit. Arrogancë e numrave e kemi parë çdo ditë edhe në përballjet në punën  tonë parlamentare, ku iniciativat e opozitës nga çfarëdo lloje partie që kanë ardhë nuk janë mirëprit.”.

Deliu shtoi se sa i përket dialogut me Serbinë, Qeveria shumë pak po diskuton për mbylljen e këtij procesi të njohje reciproke.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika