Dell mbyll të gjitha zyret në Rusi

Firma kompjuterike Dell, të shtunën e 27 gushtit ka njoftuar se kanë ndërprerë punën në Rusi. Shumë prej studiuesve dhe inxhinierëve që punojnë për Dell në Rusi u ishin ofruar tashmë vende të reja pune, pasi u thanë se kompania po largohej plotësisht

Firma kompjuterike amerikane, Dell, një furnizues jetik i serverëve në Rusi, tashmë ka kufizuar operacionet qëkur Moska ka dërguar trupa në Ukrainë më 24 shkurt.

“Që në shkurt, ne morëm vendimin për të mos shitur, shërbim apo mbështetur produkte në Rusi, Bjellorusi dhe rajonet Donetsk dhe Luhansk të Ukrainës, përveç Krimesë tashmë të embargos”, kanë thënë Dell, raporton Aljazeera.

Ministria ruse e Industrisë ka thënë të premten e 26 gushtit se shumë prej studiuesve dhe inxhinierëve që punonin për Dell në Rusi u ishin ofruar tashmë vende të reja pune, pasi u thanë se kompania po largohej plotësisht.

Sipas të dhënave të Aljazeera, shumica dërrmuese e specialistëve të qendrës së kërkimit dhe zhvillimit të Dell dhe inxhinierëve mbështetës në Shën Petersburg dhe Moskë kanë marrë tashmë oferta pune me paga konkurruese nga prodhuesit rusë.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Bija e gruas së keqtrajtuar: Nuk kam fjalë ta shpreh...

Bija e gruas së moshuar e cila është keqtrajtuar fizikisht në një qendër për të moshuar në Pejë, nën emocione ka thënë se është...

Të fundit nga rubrika