Deputetët austriakë largohen nga fjalimi i Zelenskyy-t

Në ditën e 400-të të pushtimit rus, gjatë fjalimit të presidentit ukrainas Zelenskyy, një grup politikanësh dolën dhe lanë pankarta në tavolinën e tyre me logon e partisë që shkruante "hapësirë ​​për neutralitetin" dhe "hapësirë ​​për paqen", kjo në parimin se fjalimi i Zelensky shkelte neutralitetin e Austrisë

Më shumë se 20 deputetë austriakë të ekstremit të djathtë dolën nga parlamenti gjatë një fjalimi të presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Politikanët nga Partia e Lirisë (FPO) argumentuan se fjalimi i Zelenskyy-t shkelte neutralitetin e Austrisë.

Ata paralajmëruan përpara fjalimit se do të mbanin një formë proteste kundër adresimit të tij.

Austria ka thënë më parë se nuk mund ta ndihmojë ushtarakisht mbrojtjen e Ukrainës, por e mbështet politikisht Kievin.

Në një fjalim video, Zelensky falënderoi Austrinë për ndihmën e saj humanitare dhe ndihmën në pastrimin e minave tokësore. Ai po fliste në ditën e 400-të të pushtimit rus.

Ai gjithashtu ftoi deputetët që të udhëtojnë vetë në Ukrainë dhe të shohin shkatërrimin e shkaktuar.

Presidenti i dhomës së parlamentit të Austrisë, Wolfgang Sobotka, premtoi më shumë ndihmë financiare dhe humanitare për Ukrainën, dhe tha se vendi meriton solidaritetin e Austrisë.

Por, derisa Zelensky foli, një grup politikanësh dolën dhe lanë pankarta në tavolinën e tyre me logon e partisë që shkruante “hapësirë ​​për neutralitetin” dhe “hapësirë ​​për paqen”.

Ka 30 politikanë të FPO në dhomën e ulët të Austrisë, dhe ata ishin e vetmja parti që kundërshtoi fjalimin e Zelensky, transmeton BBC.

Nga pesë partitë në parlamentin e Austrisë, ato mbajnë numrin e tretë më të madh të vendeve në dhomën e ulët. Ata kanë qenë më parë pjesë e qeverisë së Austrisë.

“Neutraliteti i përhershëm” i Austrisë ka qenë pjesë e kushtetutës së saj që nga viti 1955.

Ligji thotë se “Austria kurrë në të ardhmen nuk do të anëtarësohet në asnjë aleancë ushtarake dhe as nuk do të lejojë krijimin e bazave ushtarake të shteteve të huaja në territorin e saj”.

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika