Deputeti gjerman: Vringëllima e shpatës serbe është e rrezikshme, BE-ja të shtojë presionin ndaj Beogradit

Anëtari i Asamblesë së Përgjithshme të Këshillit të Evropës, Knut Abraham

Deputeti gjerman, Knut Abraham, ka thënë se situata në Kosovë dhe Serbi kërkon veprim të menjëhershëm.

Me anë të një postimi në Twitter, Abraham ka thënë se është e nevojshme që BE-ja të bëjë presion real ndaj Beogradit.

“Situatë në Kosovë dhe Serbi kërkon veprim të menjëhershëm. Çfarë po bën Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Borrell? Vringëllima e shpatës serbe është e rrezikshme, e papërgjegjshme dhe e papranueshme. Shtensionimi është në rend të ditës. Është i nevojshëm një presion më real i BE-së ndaj Beogradit”, ka shkruar ai.

Për këtë, reagoi edhe Ambasada e Kosovës në Gjermani, teksa e ka falënderuar deputetin gjerman.

“Knut Abraham faleminderit për mbështetjen tuaj të palëkundur dhe mesazhin e qartë ‘se vringëllima e shpatës serbe është e rrezikshme, e papërgjegjshme dhe e papranueshme’. Mjaft më”, ka shkruar Ambasada.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika