Deputeti ukrainas: Serbët më kërcënuan për rezolutën për njohjen e Kosovës

Deputeti i Parlamentit të Ukrainës, Oleksiy Goncharenkoka ka bërë të ditur se ka marrë kërcënime nga serbët për rezolutën për njohjen e Kosovës

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko ka thënë se serbët e kanë kërcënuar në rrjete sociale, pasi ai ka dorëzuar rezolutën në Parlamentin e Ukrainës, në të cilën kërkohet nga shteti i Ukrainës që ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Goncharenko u shpreh se ka marrë mbështetje nga shumë njerëz në Kosovë, ka thënë Gonacharenko për Euronews Albania.

“Nga Kosova njoh shumë njerëz që më mbështesin dhe më shkruajnë, pjesa më e madhe nga rrjetet sociale. Ka edhe nga Serbia të cilët kanë reaguar, pjesa më e madhe e tyre kanë nisur kërcënime, por mua kjo nuk më intereson”, ka thënë Gonacharenko.

Për këtë rezolutë, reagime ka pasur edhe brena shtetit të Ukrainës, dhe sipas tij ai ka marrë mbështetje dhe nga një deputete ukrainas.

Ka disa reagime brenda shtetit, pjesa më e madhe janë mbështetëse ndaj kësaj rezolute, edhe në media është mbuluar. Sa i përket kolegëve të mi, një pjesë e tyre më kanë kontaktuar për të thënë se më mbështesin. Asnjë deri në këtë moment nuk më ka thënë se nuk e mbështet këtë rezolutë”, ka thënë mes të tjerash Gonacharenko.

Nëpërmjet një postimi në Twitter Gonacharenko ka bërë të ditur se ka dorëzuar një rezolutë në parlamentin ukrainas.

Ku ai është shprehur se Ukraina ndan vlerat perëndimore dhe do ta mbështesë demokracinë kudo në botë. Goncharenkoka, mes të tjerash, ka thënë se ka dorëzuar në Parlamentin e Ukrainës një rezolutë për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Deputeti ukrainas dorëzon rezolutë në Parlamentin e Ukrainës që ta njohë pavarësinë e Kosovës

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika