Der Spiegel: A ka ndonjë shpresë për një marrëveshje për çështjen e Kosovës?Flet Rama

I pari Qeverisë së Shqipërisë, Edi Rama, ka sqaruar se Kosova dhe Serbia duhet të ndjekin shembullin e Gjermanisë dhe Francës nëpërmjet Ballkanit të Hapur, nga hapa të vegjël të bëjnë hapin e madh  

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama

 

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, treguar se me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë rënë dakord që nuk do të pajtohen për çështjen e Kosovës.

Ai ka theksuar se Kosova duhet të njihet si shtet i pavarur nga Serbia, por sipas tij presidenti serb Vuçiq, nuk mund ta bëjë një gjë të tillë.

“Por, të paktën mund të flasim për këtë temë. Dhe ne bashkëpunojmë në projekte si ai i Ballkanit të Hapur”, ka theksuar Rama për mediumin gjerman Der Spiegel.

“Po, ku janë të ftuar edhe të gjitha shtetet e tjera të Ballkanit. Vuçiq ka pranuar kështu kufirin mes Shqipërisë dhe Kosovës. Një hap i madh përpara dhe një arritje vërtet e madhe politike”, ka shtuar ai.

Por, sipas tij Kosova nuk do të marrë pjesë në Ballkanin e Hapur, pa një kërkimi falje nga ana e Serbisë për atë çfarë iu ka bërë shqiptarëve në Kosovë.

“Serbia duhet të kërkojë falje. Pyetja e vetme është kur? Unë mendoj se falja do të vijë kur dialogu të funksionojë”.

“Willy Brandt nuk u gjunjëzua as në vitin 1946. Ai u gjunjëzua në Varshavë vetëm në vitin 1970. Jeta jonë politike mund të jetë e polarizuar sot, shpesh nuk mund të biem dakord as për motin këtu. Por, kur bëhet fjalë për anëtarësimin në Bashkimin Evropian, ka konsensus absolut” ka theksuar, Rama.

A mund të shërohet trauma e luftërave jugosllave?

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka treguar se për të arritur deri te shembulli në mes të Gjermanisë dhe Francës, sipas tij duhen shumë hapa të vegjël drejt paqes së plotë.

Dhe “Open Ballkan është një platformë për këtë dhe mendoj se vëllai im Albin Kurti duhet të përballet me serbët atje. Por, ai e lë mundësinë të kalojë. Kjo është për të ardhur keq” , ka përfunduar ai.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika