Deri në 400 ushtarë gjermanë pritet t’i bashkohen KFOR-it

Deri në 400 ushtarë gjermanë pritet t’u shtohen forcave të KFOR-it në Kosovë, kështu ka bërë të ditur Delegacioni i Gjermanisë në NATO

Delegacioni i Gjermanisë në NATO ka bërë të ditur se deri në 400 ushtarë gjerman pritet t’u shtohen forcave të KFOR-it në Kosovë.

Njoftimi i tyre është bërë përmes një postimi në X.

Është bërë e ditur se roli kryesor i ushtarëve gjermanë është ruajtja e rendit dhe e sigurisë publike, koordinimi i ndihmës humanitare ndërkombëtare dhe asistimi në krijimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK).

Tutje thuhet se pjesëmarrja e Gjermanisë në misionin paqeruajtës ndërkombëtar pasqyron përkushtimin e saj për stabilizimin e paqes dhe të sigurisë në rajon.

“Pjesëmarrja e Gjermanisë në Forcën kosovare të udhëhequr nga NATO (KFOR), një mision paqeruajtës ndërkombëtar në Kosovë që nga qershori i vitit 1999, pasqyron përkushtimin e saj për stabilizimin e paqes dhe sigurisë në rajon. Sipas mandatit aktual të pafund, deri në 400 ushtarë gjermanë mund të dislokohen në KFOR”, thuhet në njoftim.

KFOR-i ka aktualisht rreth 4 mijë e 500 trupa në Kosovë nga 27 shtete të NATO-s dhe shtetet partnere.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika