Dëshmitari Ndreci rrëfen për vrasjen e shqiptarëve nga forcat serbe

Dëshmitari i gjashtë i mbrojtjes Bislim Ndreci, ka dëshmuar të martën në gjykimin ndaj Salih Mustafës, që është zhvilluar në Hagë.

Ai tha se gjatë periudhës mars-prill të vitit 1999, në fshatin ku ka jetuar, gjendja e sigurisë ka qenë shumë e rëndë.

Ndreci, para trupës gjykuese ka treguar për formimin siç ka thënë krijimin në mënyrë vullnetare të “Njësisë Barileva”, që i ka takuar Brigadës 153.

“Ka qenë një grup prej 27 ushtarësh dhe jemi rrit çdo ditë aty, dhe e kemi marrë emrin Njësia e Barilevës ku kjo njësi ka qenë në kuadër të Brigadës 153. Kjo njësi e ka pasur udhëheqësin e vet. Njësia është përbërë nga vullnetarët-qytetarët e Barilevës ku komandant ka qenë Isuf Shalaku nga fshati Dardhishtë, komuna Obiliqit”, ka deklaruar ai.

Ndreci shtoi se derisa po lëviznin nga një fshat në një fshat tjetër, 8 persona të paarmatosur ishin vrarë në Barilevë.

“Tre kanë qenë ushtarë, njëri ka qenë profesor Selim Berisha që është vra më 20 mars dhe dy të tjerë. Për të fundit, më kujtohet që është vra më 18 maj, ka qenë komandant togu dhe për të dytin mes 20 marsit dhe 18 majit, por saktë më vjen keq nuk e mbaj mend”, shtoi ai.

Dëshmitari Ndreci po ashtu ritheksoi vdekjen e dy personave të tjerë, Bedri Kurti dhe një person me mbiemrin Kaçiu.

“Po, këta kanë vdekur më 12 prill, sepse aty ku ne rrinim në lagjen Barileva në Vërbovc, diku rreth orës 12:30 na kanë lajmëruar se po afrohen forcat serbe rreth lagjes. Ne jemi mobilizuar shumë shpejtë, e kemi largu popullatën e asaj lagje, nuk ka pas shumë në numër, diku 200-300, janë largu të gjithë derisa kanë mbërri ata. Aty jemi ballafaquar me forcat serbe, ne ushtarët e UÇK-së”, ka thënë ai.

Seanca e fundit në këtë rast, u mbajt me 4 prill, ku u dëgjua dëshmitar ishte Gani Sopi.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika