Dëshmitari në rastin e Pjetër Shalës: E mbaj në mend dajakun se ushqimin e kishin harru krejt

Pjetër Shala

Në seancën e së martës në rastin ndaj Pjetër Shalës, në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK), dëshmitari i shtatë (me kodin 1), ka thënë se ‘‘veç e maj men dajakun se ushqimin e kishin harru krejt’’, kur është pyetur se çfarë ushqimi iu kishin dhënë në shtabin e Kukësit.

Këtë deklarim, dëshmitari e dha duke iu përgjigjur pyetjeve të Zyrës së Prokurorit të Specializuar (ZPS), ku paraprakisht tha se kishte ngrënë ushqim aty vetëm një herë në javë ose një herë në dy javë, raporton ‘‘Betimi për Drejtësi’’.

Kurse, në lidhje me ujin e pijshëm, ai tha se i linin 3-4 shishe në dhomë, por që ato nuk i dilnin askujt pasi që kishin qenë 8 deri në 12 persona në atë dhomë.

‘‘Varet kur dojshin me na dhanë, u varke prej tyre’’, tha ai kur u pyet se a mund të kërkonin që t’i mbushnin shishet me ujë.

Fillimisht, dëshmitari tha se në dhomën ku ai ishte mbajtur, dyshemeja kishte qenë e betonuar dhe se nuk kishte pasur mobilie.

Ai tha se 2-3 ditët e para kishin pasur batanije dhe më pas ato iu ishin marrë nga ushtarët me arsyetimin sipas tij se ‘pse të kishin diçka të butë spiunat’.

Tutje, i njëjti tha se dy dritaret e asaj dhome kishin pasur xham, por që kishin qenë me hekura.

Ndërkaq, seanca kaloi në sesion privat kur prokurori Filippo De Minicis pyeti dëshmitarin nëse i kujtohet identiteti i ndonjërit prej personave që ishte mbajtur në dhomë me të.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika