Dështimet në Ligën e Kampionëve njollosin vitin e mrekullueshëm të Lionel Messit

Humbja e fundit e Paris Saint-Germain në Ligën e Kampionëve hap një skenar të ri për Lionel Messin

Lionel Messi dhe shokët e skuadrës së PSG-së, Neymar e Mbappe

Eliminimi nga Liga e Kampionëve për PSG-në nga Bayern Munich ka dëmtuar vitin e mirë të Lionel Messit. Ish-lojtari i Barcelonës preku qiellin duke fituar Kupën e Botës Katar 2022 me Argjentinën. Ishte i vetmi titull që i mungonte listës së tij të trofeve.

Messi në moshën 35-vjeçare u bë sërish më i miri. Ai fitoi Topin e Artë në Kupën e Botës dhe FIFA e nderoi përsëri si lojtarin më të mirë të meshkujve në botë. E merituan 30 golat dhe 20 asistimet që ai ka shënuar këtë vit mes Argjentinës dhe PSG-së.

Megjithatë, Messi ka ngecur sërish në Champions League. Ai ka përjetuar tetë eliminime radhazi që nga fitimi i tij i katërt në Ligën e Kampionëve në 2015, gjashtë me Barcelonën dhe dy me PSG-në.

“Unë erdha në PSG për të fituar tituj, dhe, në veçanti, Ligën e Kampionëve”, pranoi ai në një intervistë për Sport.

Megjithatë, ai është i vetëdijshëm për vështirësinë e përfshirë: “Të fitosh Ligën e Kampionëve është e komplikuar, çdo detaj mund të të rrëzojë. Nuk fitohet gjithmonë nga më të mirët”, shkruan Marca.

Tetë eliminimet radhazi të Messit në Ligën e Kampionëve

2022-23: 16 e fundit, PSG-Bayern

PSG i tha lamtumirë Ligës së Kampionëve pa shënuar as në ndeshjen e parë (1-0) dhe as në atë të dytë (2-0).

Dy ish-lojtarë siguruan eliminimin e tyre. Kingsley Coman, i cili tashmë e kishte eliminuar PSG- në nga finalja e 2020-ës, shënoi golin e barazimit në Paris dhe Eric Maxim Choupo-Moting hapi rezultatin në Mynih.

Messi, ende në 0-0, pati një shans të trefishtë për të barazuar në Allianz. Por, Alphonso Davies, Sommer dhe De Ligt e parandaluan atë.

2021-22: Raundi i 16-të, PSG-Real Madrid

“Të gjithë thonë se ne jemi favoritët për Ligën e Kampionëve, por ende na mungojnë gjërat për të qenë një ekip vërtet i fortë”, paralajmëroi Messi sapo mbërriti në Paris.

Megjithatë, gjërat ishin premtuese. Thibaut Courtois priti një penallti nga Leo, por PSG arriti të mposhtë Real Madridin në ndeshjen e parë (1-0) falë golit të Mbappe në minutën e 94-të.

Ata gjithashtu filluan mirë në Bernabeu falë një goli tjetër të Mbappes. Megjithatë, një gabim i Gianlugi Donnarumma shkaktoi stuhinë. Një hat-trick nga Karim Benzema në vetëm 17 minuta, e bëri rezultatin 3-1 dhe e fshiu kampionin e Ligue 1 nga harta.

2020-21: Raundi i 16-të, Barcelona-PSG

E para nga tre nokautet radhazi të Messit në 1/16 e Ligës së Kampionëve erdhi në vitin 2021, derisa ishte ende lojtar i Barcelonës, kundër ekipit të tij aktual.

Barcelona filloi të fitojë falë një goli nga penallti të Leos. Megjithatë, PSG e ktheu rezultatin (1-4) falë Mbappes, i cili shënoi një hat-trick.

Shumë larg dorëzimit, Barcelona ‘lau imazhin’ në Paris me një barazim mashtrues 1-1. Messi kryesoi përpjekjen e rikthimit duke neutralizuar 1-0 të Mbappes dhe arriti të fusë frikën te PSG.

Megjithatë, Keylor Navaspriti një penallti në ndeshjen e fundit të pjesës së parë që mund të kishte ndryshuar rezultatin e barazimit.

2019-20: çerekfinale, Barcelona-Bayern

Më e turpshmja nga të gjitha nokautet që Messi ka pësuar në Champions League gjatë gjithë karrierës së tij.

Ishte në edicionin 2020 në Portugali, një ndeshje e vetme, për shkak të pandemisë. ‘Xhelati’ i tij ishte i njëjtë si në sezonin aktual. Bayern mposhti Barcelonën (8-2).

2018-19: Gjysmëfinale, Barcelona-Liverpool

Barcelona pati një këmbë e gjysmë në finale pasi mposhti Liverpoolin (3-0) në ndeshjen e parë me një dygolësh nga Messi .

Reds u rebeluan pa Mohamed Salah apo Roberto Firmino, dhe vulosën fitoren e rikthimit 4-0.

2017-18: çerekfinale, Barcelona-Roma

Më e papritura, sigurisht, nga tetë nokautet e fundit të Messit në Champions League. Ndoshta mëkati i Barcelonës ishte të nënvlerësonte Romën dhe të kishte besim pas 4-1 që mori nga Camp Nou.

Goli i Edin Dzekos pas gjashtë minutash në ndeshjen e dytë në Olimpico i dha shpresë Romës. Në fund, golat e Daniele De Rossi nga penalltia (’58) dhe Kostas Manolas (’82) bënë të vërtetë mrekullinë e italianëve.

Rezultati final 3-0 e eliminoi Barcelonën nga Evropa në një nga netët e errëta në historinë e tyre. Rikthimi kundër Barcelonës ishte nata më e mirë e karrierës sime. në MARCA.

2016-17: çerekfinale, Juventus-Barcelona

Këtë herë nuk kishte nevojë të pritej për ndeshjen e dytë. Barazimi u vendos në ndeshjen e parë. Juventus fitoi 3-0 në Torino falë golave ​​të Paulo Dybala (2) dhe Giorgio Chiellini. La Joya përfundoi një performancë vërtet të jashtëzakonshme.

2015-16: çerekfinale, Barcelona-Atletico Madrid

Gjithçka filloi me Atleticon. Barcelona fitoi në ndeshjen e parë (2-1) pasi një dygolësh nga Luis Suarez përmbysi golin e parë të Fernando Torres . Calderon, megjithatë, miratoi dënimin. Një tjetër dygolësh, këtë herë nga Antoine Griezmann, përfundoi rikthimin (2-0) dhe eliminoi Barcelonën nga Evropa.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika