Dështon raportimi i Ministres Haxhiu, opozita bojkoton punimet e komisionit

Ashtu siç kishin paralajmëruar partitë opozitare, e kanë bojkotuar raportimin e Ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në Komisionin për Integrim Evropian. Ata kanë thënë se do ta vazhdojnë bojkotin deri në themelimin e Komisionit hetimor për energjinë

Komisioni

Ka dështuar raportimi i Ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në Komisionin për Integrim Evropian.

Partitë opozitare, ashtu siç e kishin paralajmëruar, kanë bojkotuar punën e këtij komisioni, me arsyen e mosvotimit të komisionit hetimor parlamentar për energjinë.

Në fillim, e morën fjalën përfaqësuesit e partive opozitare, të cilët ishin me një qëndrim, që nuk do të marrin pjesë në asnjë punim të komisioneve, nëse nuk miratohet komisioni hetimor për energji.

Pasi i ka dështuar raportimi, ministrja Albulena Haxhiu ka thënë se “më herët ishte problem të vinin ministrat për raportim, tash po i bojkoton opozita komisionet”.

Albulena Haxhiu, Ministre e Drejtësisë

Të martën, kishte dështuar themelimi i komisionit hetimor për energji, pasi opozita nuk i kishte votat e mjaftueshme për ta bërë një gjë të tillë.

Pas kësaj, partitë opozitare, dolën me deklarata që nuk do të marrin pjesë në asnjë seancë apo votim të kuvendit, nëse nuk votohet komisioni i kërkuar nga ta.

Për mosvotimin e këtij komisioni, pozita është arsyetuar se, kërkesa e opozitës për themelimin e tij ishte në mënyrë të kundërligjshme, sepse, sipas tyre, komisionin nuk mund ta udhëhiqnin ata që e kanë iniciuar kërkesën për themelim.

Themelimi i këtij komisioni, sipas opozitës, do të hetonte, siç kanë thënë, shpenzimin e 100 milionë eurove subvencione të dhëna për energji, si dhe punësimet, sipas tyre, nepotiste në Korporatën Energjetike të Kosovës (KEK).

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika