Destinacionet më të mira të pranverës në Australi

Pranvera është një kohë për ngjarje dhe më pak turma. Nga Canberra në Melburn, janë disa destinacione të mira të pushimeve pranverore në Australi.

Duke arritur një ekuilibër midis dimrit dhe valës së verës, pranvera është një kohë kur vendi është i mbuluar me lule. Pranvera është gjithashtu një kohë për ngjarje dhe sezoni me më pak turma. Nga Canberra në Melburn, këto janë destinacionet më të mira të pushimeve pranverore në Australi.

1.Canberra

Shumë më tepër se epiqendra politike e Australisë, kryeqyteti Canberra përmban disa nga galeritë dhe muzetë më të mira të artit, si dhe zona ngrënieje në periferi dhe peizazhe natyrore mahnitëse. Kur planifikoni një udhëtim në Canberra, merrni parasysh që vizita në shtator ose tetor të përkojë me festivalin vjetor Floriade, i cili është ngjarja kryesore e qytetit dhe përmban më shumë se një milion lule të gjalla në 8,000 metra katrorë.

1.Canberra

2.Melburn

Nuk ka kurrë një kohë të keqe për të vizituar qytetin më të jetueshëm në botë, por në pranverë Melburni lulëzon dhe kalendari i ngjarjeve arrin kulmin e prestigjit me Karnavalin e Garave të Pranverës, duke kulmuar me “garën që ndalon një komb” – Kupën e Melburnit. Kjo ditë festohet si festë publike në Victoria. Një tjetër ngjarje e rëndësishme sportive pranverore është Finalja e Madhe e AFL, që mbahet çdo vit në Melbourne.

2. Melburn

3.Whitsundays

Whitsundays janë spektakolare gjatë gjithë vitit; megjithatë, përfitimet e vizitës në shtator përfshijnë shmangien e sezonit dhe temperaturat komode. Të vendosura në veri të Queensland, Ishujt gëzojnë një klimë tropikale që shpesh përfshin lagështi dhe stuhi shiu, por në shtator temperaturat ulen këndshëm në 26 gradë Celsius dhe muaji merr një nga reshjet më të ulëta të vitit me një mesatare prej 35 mm të regjistruar në krahasim me 434. mm në shkurt.

Whitsundays

4.Lugina e Hunterit

Një nga përfitimet e vizitës në Luginën e Hunterit në sezonin e shpatullave është më pak turistë, megjithëse pranvera është një opsion popullor për muajin e mjaltit. E vendosur në Uellsin e Ri Jugor, dy orë në veri të Sidneit, Hunter krenohet me mbi 120 kantina vere, restorante dhe një sërë banjash ditore. Në pranverë, Lugina lulëzon me Festivalin e Pranverës në shtator, dhe për pamje panoramike të fshatit rrotullues, vizitorët duhet të rezervojnë një fluturim me tullumbace në ajër të nxehtë.

4.Lugina e Hunterit

5.Ishulli kangur

Një vend për vetmi, Kangur, ishulli i tretë më i madh i Australisë, ndodhet në brigjet e Australisë Jugore. Një vend tipik i kushtueshëm për t’u vizituar, udhëtimi në ishull në një sezon të shpatullave ndihmon në minimizimin e kostove. Pasi të keni eksploruar Parkun nëpër shkëmbinjtë e shquar sigurohuni që të shoqëroheni me kafshët e egra lokale të ishujve.

5.Ishulli kangur

6.Uluru

Me dy listime të vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Uluru është një nga monumentet natyrore më ikonike dhe shpirtërisht domethënëse në Australi. Vlerësohet të jetë 1,750 milion vjet i vjetër, ndodhet në Parkun Kombëtar Uluru-Kata Tjuta në Qendrën e Kuqe të Australisë. Ky peizazh i shkretëtirës mahnitës eksplorohet më së miri në pranverë kur temperaturat lëvizin rreth 28 gradë Celsius. Vizitorët duhet të jenë të kujdesshëm për të udhëtuar gjatë verës pasi merkuri rritet në 38 gradë Celsius.

6.Uluru

Të fundit nga rubrika