Destinacionet verore më pak të njohura për t’u vizituar në Evropë

Me kaq shumë destinacione të përshtatshme për verën në Evropë, duket e padrejtë t'i përmbahemi thjesht klasikëve si Mallorca ose Santorini

Evropa
Evropa

Pse të mos shpenzoni pak kohë duke hulumtuar këto arratisje më pak të njohura me diell?

Mendoni për plazhet qiellore, shkëmbinjtë dramatikë dhe shtëpitë shumëngjyrëshe në majë të kodrave; këtyre vendeve të bukura mund t’u mungojë popullariteti i një pike tradicionale, por gjithsesi kanë të bëjnë përshtypjet me peizazhet spektakolare dhe hijeshinë natyrore.

Hvar, Kroaci

Harrojeni Zagrebin apo Dubrovnikun. Kur bëhet fjalë për pushimet në Kroaci, ishujt e mbushur me diell vjedhin vëmendjen. Hvar është radari më magjepsës, por ende kryesisht jashtë radarit të shumë turistëve.

Shëtisni nëpër portin e çuditshëm, duke u zhytur në bare koktejli dhe restorante me ushqim deti, më pas mrekullohuni me muret e qytetit të lashtë dhe kështjellën spanjolle, kjo e fundit rrethohet nga lule me ngjyra të ndezura dhe kaktus ekzotikë. Mos e humbisni mundësinë për të notuar në ujërat bruz dhe për të eksploruar limanet mistike në plazhet idilike.

1.Hvar, Kroaci
Hvar, Kroaci

Menorca, Spanjë

Është koha për të ndërruar Ibizën e mbushur me njerëz dhe tepër të komercializuar me këtë perlë të paprishur. Menorca është më pak e zhvilluar nga Ishujt Balearik; si rezultat, plazhet me rërë të bardhë dhe shtigjet e rrëmbyeshme ecjeje janë të shumta këtu, duke e bërë këtë një destinacion ideal për aventurierët dhe adhuruesit e natyrës.

Përshkoni të gjithë ishullin në këmbë ose me kalë, ose me biçikletë përgjatë rrugës së urës Cami de Cavalls. Përshëndetni marten dhe breshkat e pishave në rezervatet e shumta dhe zbuloni Ciutadella-n e mrekullueshme, qytetin e vjetër.

2.Menorca, Spanjë
Menorca, Spanjë

Konstancë, Rumani

Qyteti më i vjetër i banuar vazhdimisht në Rumani, Konstancë është e mbushur me muze, thesare arkeologjike dhe qendra fetare. Qyteti është gjithashtu shtëpia e portit më të madh në Detin e Zi, i cili përfshin portin simpatik Tomis.

Kaloni ditët tuaja duke vështruar jahtet luksoze ose bëni një udhëtim me varkë në ujërat e hapura. Sigurohuni që të skanoni arkitekturën mahnitëse; monumentet përfshijnë Shtëpinë madhështore të Rilindjes së Re me Luanët dhe Ndërtesën e Mozaikut Romak. Më pas, kaloni pranë farit gjenovez, përpara se të pushoni në një nga shumë plazhe, parqe dhe liqene të qeta.

3.Konstancë, Rumani
Konstancë, Rumani

Porto Santo, Portugali

Një destinacion i anashkaluar shpesh në arkipelagun e Madeira është Porto Santo. I quajtur siç duhet Ishulli i Artë, ai ka të vetmin plazh me rërë në arkipelag, i cili shtrihet në 9 km. Shtrihuni në rërën e butë ose përfitoni sa më shumë nga plazhet më të egra, të përsosura për zhytje në skuba dhe snorkeling mes shkëmbinjve vullkanikë.

Shkoni për ecje emocionuese dhe vizitoni shtëpinë ku dikur jetonte Christopher Columbus, e cila tani është një muze. Më në fund, pas një dite plot aksion, shijoni pamjet e lavdishme të perëndimit të diellit në bregdet.

4.Porto Santo, Portugali
Porto Santo, Portugali

Pelion, Greqi

Vendbanimi veror i perëndive olimpike sipas mitologjisë greke, mali Pelion është xhevahiri i kurorës së Thesalisë në Greqinë kontinentale.

Duke arritur ekuilibrin e përsosur midis një zone të harlisur alpine dhe një vendpushimi bregdetar, mali ka shtigje që të çojnë në burime ëndërrimtare dhe, në fund të shpateve, plazhe të fshehura me ujëra të kristaltë. Admironi shtëpitë tradicionale prej guri të fshatrave të shumtë dhe shijoni një delikatesë të lezetshme lokale nën hijen e pemëve të fikut.

5.Pelion, Greqi
Pelion, Greqi

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika