Dhjetëra njerëz ende të zhdukur nga tërmeti që la 137 të vdekur në Kinë

Tërmeti goditi edhe provincën Qinghai, ku nuk është e qartë nëse ekipet e shpëtimit janë duke kërkuar për të mbijetuar

FOTO:AP

Dhjetëra njerëz vazhdojnë të jenë të zhdukur pas tërmetit 6.2 ballësh, i cili e goditi provincën veriperëndimore të Kinës, Gansu, të hënën vonë, raportuan mediet lokale të enjten.

Mediet kineze raportuan se kërkimet për të mbijetuar dhe viktima në Gansu përfunduan të martën në orën 15:00 me kohë lokale, rreth 15 orë pasi tërmeti e kishte goditur vendin e largët bjeshkor.

Tërmeti goditi edhe provincën Qinghai, ku nuk është e qartë nëse ekipet e shpëtimit janë duke kërkuar për të mbijetuar.

Në Gansu, 115 njerëz u gjetën të vdekur deri të mërkurën në mëngjes dhe 784 të tjerë u lënduan, sipas autoriteteve. Gansu nuk ka raportuar për njerëz të zhdukur.

Në Qinghai, 22 njerëz humbën jetën nga tërmeti, ndërsa 198 u lënduan. Rreth 12 persona u raportuan të zhdukur të mërkurën pasdite, shkruan Rel.

Më shumë se 207.000 shtëpi u dëmtuan dhe gati 15.000 u shembën në Gansu, duke i prekur më shumë se 145.000 banorë.

Përdoruesit e rrjeteve sociale në Kinë ngritën shumë pikëpyetje rreth përfundimit të shpejtë të kërkimeve në Gansu. Shumë prej tyre sugjeruan se temperaturat e ulëta ishin arsyeja kryesore e përfundimit të shpejtë të kërkimeve për të mbijetuar.

Njerëzit e ngecur nën rrënoja janë të ekspozuar ndaj temperaturave -10 gradë dhe si pasojë rrezikojnë të përballen me hipotermi, dhe mund të mos jenë në gjendje të jetojnë më shumë se 10 orë, edhe nëse nuk janë të lënduar, sipas medieve lokale.

“Ata do të kishin vdekur deri të ishin gjetur, madje 24 orë është kohë shumë e gjatë. Temperaturat jashtë janë minus 10 gradë”, tha një përdorues i platformës Weibo.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika