Dhjetëra njerëz të shtruar në spital nga rrjedhja e amoniakut në Serbi

Të dielën e 25 dhjetorit, një tren mallrash që transportonte amoniak doli nga shinat në Serbinë lindore.

Si pasojë e kësaj, dhjetëra njerëz kanë mbetur të helmuar, ndërsa një autostradë kryesore ndërkombëtare është mbyllur.

Kështu ka njoftuar agjencia e lajmeve “Associated Press”, ku theksohet se në qytetin e Piroti-it, është shpallur gjendje e jashtëzakonshme.

Autoritetet serbe u kanë bërë thirrje qytetarëve që të mos largohen nga shtëpitë e tyre.

Mediat serbe kanë raportuar se dhjetëra njerëz janë shtruar në spital.

Për shkak të dukshmërisë së kufizuar që thuhet se është shkaktuar nga rrjedhja, disa makina u përplasën në autostradën kryesore, e cila të çon në Bullgari në një kohë trafiku të ngjeshur, për shkak të festave të Krishtlindjeve.

Policia mbylli autostradën dhe ridrejtoi trafikun në rrugët lokale. Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë e shkaktoi daljen e trenit nga shinat.

Rrjedhjet e gazit të amoniakut mund të jenë të ndezshme dhe mund të shkaktojnë lëndime serioze apo edhe vdekje.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika