Dhjetëra të akuzuar për trazirat e 8 janarit në Brazil

Ilustrim

Prokurori i Përgjithshëm i Brazilit ka ngritur padi kundër 39 personave, të dyshuar për përfshirje në trazirat që kanë ndodhur në ndërtesën e Senatit më 8 janar.

Mijëra mbështetës të ish-presidentit Jair Bolsonaro, i kanë sulmuar ndërtesat qeveritare, pas humbjes së tij në zgjedhje vitin e kaluar.

Në padi është thënë se individët – të cilët nuk janë identifikuar – kanë përdorur dhunën dhe kërcënime për ta shkatërruar demokracinë, shkruan BBC.

Bolsonaro ka thënë se ndjen keqardhje për trazirat, mirëpo e mohon se i ka shkaktuar ato.

Qindra persona janë arrestuar pas ngjarjeve të 8 janarit, meqë ndërtesa presidenciale, Kongresi dhe Gjykata Supreme janë vandalizuar, pasi protestuesit kanë tentuar të hyjnë në to.

Dhjetëra zyrtarë policorë janë plagosur dhe skenat janë dënuar nga shumë liderë botërorë.

Kërcënimet ndaj rendit demokratik përbëjnë çështje të ndjeshme në këtë shtet, ku regjimit ushtarak i është dhënë fund më 1985.

Bolsonaro aktualisht është në Shtetet e Bashkuara, ashtu që t’i shmanget pjesëmarrjes në ceremoninë e inaugurimit të pasardhësit të tij – veteranit të krahut të majtë, Luiz Inacio Lula da Silva.

Fitorja e Lulas në zgjedhjet e tetorit, pati zemëruar mbështetësit e Bolsonaros.

Lula, ish-president, është shpallur fajtor në akuzat për korrupsion më 2017 dhe ka qenë në burg, para se të anulohej dënimi i tij.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Të fundit nga rubrika