Dialogu Kosovë-Serbi, temë diskutimi mes Kurtit dhe kryediplomatit grek

“Sot u prita për një drekë nga kryeministri i Kosovës, A.Kurti në Prishtinë. Shkëmbim mendimesh mbi zhvillimet në Dialogun Beograd-Prishtinë dhe rrugën #Ballkani Perëndimor”, ka shkruar Dendias.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias, të dielën e 12 marsit.

Dendias nëpërmjet një postimi në Twitter bëri të ditur se me Kurtin kanë biseduar rreth zhvillimeve në dialogun Kosovë-Serbi.

“Sot u prita për një drekë nga kryeministri i Kosovës, A.Kurti në Prishtinë. Shkëmbim mendimesh mbi zhvillimet në Dialogun Beograd-Prishtinë dhe rrugën #Ballkani Perëndimor”, ka shkruar Dendias.

Gjithashtu edhe nga zyra e Kryeministrat u bë e ditur se ç u dikutua mes Kurtit dhe Dendias.

Ata diskutuan për marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve dhe perspektivat për avancimin, themelimin dhe fuqizimin e tyre.

“Kurti i shprehu edhe një herë ngushëllime ministrit Dendias dhe popullit grek për jetët e humbura në aksidentit tragjik që ndodhi në Greqi në javën e parë të marsit. Ata folën për zhvillimet e fundit në vend dhe rajon, për procesin e normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë dhe për propozimin evropian për Marrëveshje Bazë”.

Me këtë rast Kurti e njoftoi ministrin Dendias për takimin e 27 shkurtit në Bruksel dhe pritjet e Kosovës nga takimi i 18 marsit në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Gjithashtu, Dendias, është takuar dhe me presidenten e vendit, Vjosa Osmani.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika