Dialogu po “dergjet në shtratin e vdekjes”

Ish-ambasadori Sylë Ukshini vlerëson se fajtori kryesor i stagnimit të dialogut midis Kosovës dhe Serbisë është Bashkimi Evropian

Ish-ambasadori Sylë Ukshini ka thënë se dialogu me Serbinë është në status-quo dhe i njëjti, sipas tij, “dergjet në shtratin e vdekjes”.

Në emisionin “Five” në RTV Dukagjini, Ukshini vlerëson se fajtori kryesor i stagnimit të dialogut midis Kosovës dhe Serbisë është Bashkimi Evropian.

Sipas tij, qasja e BE-së ndaj Kosovës ka qenë e pabalancuar.

Nuk do të duhej të mbaheshin zgjedhje sepse dialogu ka 4-5 vite që është në status-quo dhe në një mënyrë simbolike them se dergjet në shtratin e vdekjes, vegjeton në mënyrë artificiale, dhe Lajcak mund të lavdërohet e në fund e ka bërë një punë të madhe se e ka hapur një punë të madhe, kaq është bilanci i punës së tij, dialogu nuk ka ecur dhe mendoj që fajtori kryesor është BE-ja. Qasja që i ka bërë herë-herë Kosovës ka qenë jo e balancuar dhe asimetrike”, tha ai.

Ai thotë se Gjykata Kushtetuese nuk e ka hedhur poshtë Asociacionin.

“Duhet të merret të lexohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese dhe të shihet se çfarë ka thënë, sepse Kushtetuesja nuk e ka hedhur Asociacionin poshtë në disa nene, të korrektohen ato nene. Është një pikë e fortë në të cilën mund të ndërtohet statuti. Në pikën 3 të marrëveshjes së 19 prillit 2013, thuhet qartë: Asociacioni do të ketë strukturë…”, thotë ai.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika