Dialogu “prioritet i shtatë”, Konujfca: 4 herë në vit m’u taku me Vuçiqin, nuk është shpenzim i energjisë

Pas rreth më shumë se 2 vjetësh në qeveri, kryeministri, Albin Kurti, është kritikuar për faktin që dialogu me Serbinë po i shpezon shumë energji, edhe pse ai kishte deklaruar se do të ishte prioritet i tij "i gjashtë apo i shtatë"

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fillet e tij kur u zgjodh shef i ekezekutivit, pati thënë se Dialogu Kosovë – Serbi do të jetë prioritet i gjashtë apo i shtatë i qeverisjes së tij.

Por, pas rreth 2 vjet e gjysmë në Qeveri: Qeverisë Kurti duhek se e gjithë energjia po i shteret nga Dialogu, edhe pse ishte prioritet i “gjashtë apo i shtatë”.

E, për Glauk Konjufcën, kryekuvendarin dhe bashkëpartiakun e Kurtit, 4 herë në vit takime me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, sa i përket Dialogut “nuk është shpenzim i energjisë”.

“Nuk po varet edhe krejt prej neve. Përshembull Brukseli dhe Uashingtoni e thirrin kryeministrin edhe i thotë me 14 shtator ne kemi nevojë që ti mu shfaqë edhe me negociu me Serbinë. Tash më ju than jo valla unë s’kamë kohë në shtator, a bën në dhjetor. Kështu kish me qenë nëse e shpërfill krejt. 4 herë në vit është takuar me Vuçiqin, nuk është shpenzim i energjisë ky”, ka thënë Konjufca në “KallxoPernime”.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika