Disa aeroporte gjermane hynë në grevë, anulohen qindra fluturime

Qindra fluturime nga aeroportet gjermane janë anuluar pasi punëtorët janë larguar për t'i shtyrë kërkesat e tyre dhe për ta përmirësuar situatën në këtë sektor

Aeroporti i Brandenburgut të Berlinit është një nga disa që do të preken nga anulimet këtë javë.

Stafi i aeroportit në të gjithë Gjermaninë veriore është vendosur në grevë të hënën, duke detyruar anulimin e qindra fluturimeve, me dhjetëra mijëra pasagjerë që pritet të ndikohen.

Verdi, sindikata rajonale, bëri thirrje për grevë të stafit në aeroportet në Berlin, Hamburg, Hanover dhe Bremen. Në Aeroportin e Brandenburgut të Berlinit, stafi i sigurisë është në grevë për shkak të negociatave kolektive të pasuksesshme mbi pagat për turnet e natës dhe të fundjavës.

Veprimi kolektiv është i fundit në një numër demonstrimesh të punës në të gjithë Evropën këtë dimër.

Greva në aeroportin e Berlinit ka detyruar 200 fluturime që nisen të anulohen, duke prekur 27 mijë pasagjerë, thuhet në një njoftim në faqen e internetit të qytetit.

Aeroporti i Hamburgut paralajmëroi se “nuk do të ketë nisje të rregullta” nga ora 22:00 e së dielës deri në orën 23:00 të së hënës.

Fluturimet e mbërritjes “do të jenë ende të mundshme”, por ato mund të vonohen ose anulohen, ka njoftuar aeroporti.

Protesta e muajit janar në aeroportet gjermane. Foto Reuters.

Të paktën 123 fluturime nisjeje të planifikuara për të hënën do të ndikohen, me 121 fluturime shtesë të mbërritjes që mund të vonohen ose anulohen, tha aeroporti. Ai vuri në dukje se më shumë se 30 mijë pasagjerë mund të preken.

Fluturimet ishin “rezervuar shumë” për të shtunën dhe të martën, për të kompensuar fluturimet e anuluara, ka bërë të ditur aeroporti, raporton The Wshington Post.

Gjithashtu, edhe gjatë shkurtit 2023, mijëra fluturime nga aeroportet gjermane u anuluan pasi punëtorët u larguan për t’i nxitur kërkesat e tyre për paga më të larta për ta ulur inflacionin.

Sindikata po kërkonte një rritje prej 10.5 për qind për anëtarët e saj, ose të paktën 500 euro, për të kompensuar inflacionin e lartë të parë në Gjermani dhe mbulimin e vitit të kaluar për shkak të efekteve të dëmshme që ka pasur sulmi rus ndaj Ukrainës në çmimet globale të ushqimit dhe energjisë.

Gjermania nuk është e vetmja që po pengohet nga grevat këtë dimër. Rreth gjysmë milioni punëtorë – nga mësuesit te shoferët e autobusëve te stafi i aeroportit – u larguan nga puna në Britani muajin e kaluar, gjatë mosmarrëveshjeve mbi pagat dhe kushtet e punës.

Britania, si shumë vende evropiane, është goditur nga inflacioni i shfrenuar dhe një rritje e kostove të jetesës që nga lufta në Ukrainë, gjë që ka kontribuuar në rritjen e çmimeve të ushqimit dhe karburantit.

Mijëra punëtorë francezë javën e kaluar protestuan kundër një plani të presidentit francez, Emmanuel Macron, për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64. Senati francez e miratoi masën të shtunën në mbrëmje.

Grevat franceze, të cilat ndërprenë fluturimet, trenat dhe tranzitin publik javën e kaluar, pritet të rifillojnë të mërkurën, kur projektligji pritet të shqyrtohet nga ligjvënësit.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika