Disa nga librat më të mirë të artit të vitit 2023

Librat më të mirë të artit të vitit 2023, të prezantuar nga ekipi i librave të The Art Newspaper, shpalosin një pasuri të pasqyrave artistike nga një piktor harruar i shekullit të 17-të deri te një histori e gjallë e ngjyrave, duke ofruar një eksplorim të gjerë për çdo artdashës në veprat e përzgjedhura

Ka diçka për çdo artdashës midis botimeve tona të përzgjedhura – nga një piktor i harruar i shekullit të 17-të deri te një histori e gjallë e ngjyrave.

Betye Saar: Heart of a Wanderer, redaktuar nga Diana Seave Greenwald (Isabella Stewart Gardner Museum/Princeton University Press)

Me ngjyra të plota në të gjithë, ky vëllim i mrekullueshëm – aq afër sa botimi komercial i afrohet librit të një artisti – eksploron rëndësinë e udhëtimit për Skulptorja afrikano-amerikane Betye Saar.

Gërshetimi i tekstit shpjegues dhe imazheve të grumbullimeve të Saar-it (materiali i gjetur i kombinuar me vizatimet dhe pikturat e vetë artistes) janë faksimile me faqe të plota të revistave të saj magjepsëse të udhëtimit.

Canova: Sketching in Clay nga C.D. Dickerson dhe Emerson Bowyer (Yale University Press)

Ky katalog i bukur kombinon studime të përditësuara dhe analiza shkencore, fotografi mahnitëse nga Luigi Spina (pamjet nga afër zbulojnë gjurmët e gishtave të Canova) me një dizajn elegant të nënvlerësuar që imiton me zgjuarsi lëndën e parë në diskutim: nga kopertina e thjeshtë dhe letra mat, te paleta e reduktuar e terrakote bardh e zi.

Elisabetta Sirani nga Adelina Modesti (Lund Humphries)

Seriali Lund Humphries Illuminating Women Artists, i bashkëpublikuar me Getty Publications, po bën punë të shkëlqyer në sjelljen e bursave më të avancuara për një më të gjerë audiencës duke i rikthyer grave artiste dhe karrierat e tyre të pabesueshme, shpesh të harruara, në kanun.

Këtu jeta e jashtëzakonshme e piktores së shekullit të 17-të Elisabetta Sirani – dikur e konsideruar si “furça më e mirë në Bolonja” – është fokusi i Adelina Modestit biografi e shkëlqyer, plotësisht e ilustruar.

Gareth Harris

Bashkedaktori i klubit të librit dhe kryeredaktori kontribuues

Artistët e Amerikës Latine: Nga 1785 deri tani, redaktuar nga Phaidon me një hyrje nga Raphael Fonseca (kontribues) (Phaidon)

Phaidon është i njohur për sondazhet e tij të aksesueshme të artit që u ofrojnë lexuesve informacione të tretshme për një zhanër të historisë së artit ose një qendër gjeografike. Kjo përmbledhje e gjerë, autoritative përfshin më shumë se 300 artistë modernë dhe bashkëkohorë të lindur ose me bazë në Amerikën Latine, duke theksuar artistë të njohur si konceptualisti me bazë në Meksikë Francis Alÿs dhe, më e rëndësishmja, figura më pak të njohura, duke përfshirë filozofin e lindur në Lima dhe drag mbretëreshën Giuseppe. Campuzano.

Artistët queer përfaqësohen veçanërisht mirë me artistin e ndjerë paraguaian Feliciano Centurión – jastëkët dhe batanijet e tij delikate të qëndisura i referohen diagnozës së tij HIV – një përfshirje kyçe.

Natural Light: Arti i Adam Elsheimer dhe agimi i shkencës moderne nga Julian Bell (Thames & amp; Hudson)

Artisti gjerman i shekullit të 17-të Adam Elsheimer pikturoi vetëm rreth 30 piktura të vogla dollapësh në vaj në panele bakri, por Julian Bell përshkruan me zgjuarsi se si këto vepra miniaturë patën një ndikim të madh, duke ndikuar në Peter Paul Rubens, Rembrandt dhe Claude Lorrain.

Në hyrjen e tij, Bell shkruan: “Unë dua të nxjerr në pah jo vetëm lirizmin dhe humanizmin e fotografive të tij, por kompleksitetin e të menduarit të tij dhe mënyrat në të cilat ai lidhet me debatet rreth natyrës që qarkullonin në epokën e tij.” Bell e paraqet tezën e tij në një mënyrë eksperte dhe të arritshme, duke ngritur kapakun mbi një figurë që ka rrëshqitur kryesisht nën radar.

Black Atlantic: Power, People, Resistance, co-redaktuar nga Victoria Avery dhe Jake Subryan Richards (Bloomsbury Publishing)

Kjo ekspozitë është një kujtesë e rëndësishme se si tregtia transatlantike e skllevërve mbështet institucionet e Kembrixhit, duke shqyrtuar se si < një i=3>Muzeu Fitzwilliam u themelua pjesërisht në paratë e skllevërve. Katalogu ofron njohuri koncize dhe të mprehta për racizmin, rezistencën dhe privilegjin përmes objekteve të tilla si një çajnik i shekullit të 18-të, i bërë në Staffordshire, që tregon një çift të bardhë duke pirë çaj të përgatitur nga një shërbëtor i zi.

Seria zbuluese e Barbara Walker Vanishing Point (2017-në vazhdim) fshin figurat e bardha mbizotëruese në pikturat e Evropës Perëndimore dhe i bën subjektet e zeza të dukshme duke i vizatuar ato me detaje të imta , më në fund duke i nxjerrë në pah.

José da Silva – Koredaktor i klubit të librit dhe redaktor i ekspozitave

Në ndjekje të ngjyrës, nga kërpudhat tek karburantet fosile: Zbulimi i origjinës së ngjyrave më të famshme në botë, by Lauren MacDonald (Atelier Éditions & D.A.P.)

A nuk e njihni kokinën tuaj nga kërcelli juaj? Udhëzuesi magjepsës i Lauren MacDonald për burimet natyrore (dhe jo aq natyrale) të disa ngjyrave më të mrekullueshme në botë është i mbushur me histori dhe anekdota shumëngjyrëshe, nga fermerët që marrin insektet e tyre kokine në shtëpitë e tyre gjatë stuhive deri në përdorimin e kërpudhave të kërpudhave për ngjyrosjen e Harris Tweed dhe (gjoja) trajtimin e kollës së mirë.

Ka edhe elemente lozonjare në dizajnin e librit, ku blerësit i caktojnë rastësisht një nga tre kopertinat me ngjyra kryesore dhe në pjesën e pasme të librit, ka një udhëzues të tërhequr me teknika për të vdekur dhe një fjalor të dobishëm.

Holbein në Gjykatën Tudor nga Kate Heard (Mbretëria e Koleksionit Mbretëror)

Ekspozita e jashtëzakonshme e vizatimeve të Hans Holbein të Riut në Galerinë e Mbretëreshës në Londër, është një katalog i vogël i shkruar nga kuratori i shfaqjes, Kate Heard. Pikturat e Holbein-it janë të lezetshme, por vizatimet e tij përgatitore të të njëjtave artistë janë vërtet prekëse, i tillë është realizmi dhe intimiteti i tyre, duke na sjellë gati 500 vjet prapa.

Ka profile të kujdestarëve – lëvizës dhe tundës të periudhës Tudor – por aty ku katalogu është më interesant është në detajet e metodave të Holbein-it (duke zbukuruar disa mollëza ) ose gjëra që mund t’ju kenë munguar (“një prekje me bojëra uji të gjelbër në sy”).

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika