Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, ka fituar medaljen e argjendtë në përballje me xhudisten nga Uzbekistani, Diyora Keldiyorova

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e Tbilisit të Gjerogjisë.

Krasniqi nuk e fitoi të artën, pasi në finale pësoi nga xhudistja nga Uzbekistani, Diyora Keldiyorova me IPPON.

Kosovarja në gjysmëfinale arriti triumfin ndaj gjermanes Mascha Ballhaus.

Për Distrinë është gara e radhës që e përfundon me medalje. Jashtë podiumit për herë të fundit ka mbetur në nëntor të vitit 2021.

Keldiyorova startoi fuqishëm duke e befasuar xhudisten kosovare.

Brenda minutës së parë realizoi dy aksione të suksesshme për fitoren e madhe. Distria deri në finale ka shkuar me tri fitore me Ippon.

Fillimisht në raundin e dytë e kaloi Charne Grieselin e Afrikës së Jugut.

Amber Ryheul e Belgjikës u mposht nga Distria në çerekfinale, ndërsa në gjysmëfinale, xhudistja pejane ishte më e mirë se gjermanja Mascha Ballhaus.

Ndërsa, gjatë këtij viti, Distria Krasniqi është paraqitur në dy gara, ku e para ishte në Grand Slamin e Parisit. Ndërsa, në Gjerogji e mori të argjendtën.

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika