Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon këtë ditë para shtatores së Rugovës

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, e ka shënuar Ditën e Presidentit së bashku me familjen e saj para shtatorës së presidentit historik, Ibrahim Rugova

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani me familjen e saj para shtatorës së presidentit historik, Ibrahim Rugova

24 maji është Dita e Presidentit.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova.

Osmani ka thënë se kjo ditë na kujton vizionin shtetformues të presidentit Rugova.

E para e vendit është shprehur se i njëjti vizion të vazhdojë të jetë ende sipas saj,  pavarësisht sfidave që u dalin rrugës.

“Sot është 24 Maji – Dita e Presidentit, e vendosur si e tillë nga presidenti historik, Ibrahim Rugova, ditë e simbolikës shtetërore në Republikën tonë, që na kujton vizionin shtetformues të presidentit Rugova dhe miqësitë e përhershme qe ai i ndërtoi. Le të jetë ky vizion i yni i vazhdueshëm, pavarësisht sfidave që na dalin përgjatë kësaj rruge”, ka shkruar presidentja Osmani.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika