Ditë zie në nder të Madeline Albright

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e ka shpallur ditë zie të premten në nder të ish-Sekretares Amerikane të Shtetit, Madeline Albright.

Flamujt shtetërorë do të ngrihen në gjysmështizë në të gjitha objektet shtetërore të Republikës së Kosovës me vendim të Presidentes Osmani.

“Në shenjë respekti shtetëror, dita e premte, më datë 25 mars 2022, shpallet ditë zie në Republikën e Kosovës për të kujtuar miken e madhe të Kosovës, Madeleine Albright e cila u nda nga jeta dje”, ka thënë Osmani, duke theksuar përkrahjen ndër vite të Albright për Kosovën.

Në nder të Albright, të premten më 19:30 do të ndizen qirinj te busti i saj në Prishtinë.

Osmani tha që Madeline Albright do të mbetet një ndër miket e përhershme të Kosovës.

Albright qe gruaja e parë sekretare e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e cila ndihmoi Kosovën të bindë ShBA-të për krimet e ushtrisë dhe policisë serbe. Gjithsej, ka vizituar Kosovën 3 herë, në vitet 1999, 2005 dhe më 2019.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika