Djali i dëshmorit kërkon dorëheqjen e Kurtit pas deklaratave për Ivanoviqin

Organizatori i protestës është shprehur kundër deklaratave të kryeministrit Albin Kurti për ish-politikanin serb, Oliver Ivanoviq, për të cilin kishte thurur lavde, edhe pse i njëjti ishte dënuar për krime lufte

Organizatori i protestës

Një djalë dëshmori i cili nuk u prezantua me emër e mbiemër, ka kërkuar dorëheqjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti,  për shkak të deklaratave të tij për ish-politikanin serb Oliver Ivanoviq, i cili u vra para pesë vjetësh.

Djali i dëshmorit, i cili është edhe njëri nga organizatorët e protestës që po mbahet para Qeverisë së Kosovës, e ka quajtur të turpshme deklaratën e Kurtit.

Kurti nuk e kishte përmendur faktin që Oliver Ivanoviq, ishte dënuar nga gjykata për krime lufte ndaj shqiptarëve.

Kurti kishte pasur vetëm lëvdata për ish-politikanin serb.

Organizatori i protestës, tha se Kurti ka tentuar ta amnistojë Oliver Ivanoviqin për krimet që ai i ka bërë.

“Rasti i fundit është elozheja që i thuri Ivanoviqit, ideatorit të krimeve ndaj popullsisë shqiptare, i cili u shpall fajtor para ligjit. Ky veprim i Kurtit ishte tronditje e radhës dhe fyerje e rëndë për të gjithë ne. Fjalët e Albin Kurtit për të ishin shigjetat që ranë mu në mes të plagëve që ky popull i ka të hapura. Amnistimi që i bëri Ivanoviqit, ishte amnisti për mizoritë që aparati serb i ndihmuar nga ivanoviqë të tjerë i bëri ndaj nesh”, ka thënë ai.

Fjalimi i Kurtit, sipas tij, ishte “rasti më i shëmtuar si një kryeministër shkel përmbi historinë e popullit të vet”.

Në protestë u panë edhe deputetë të PDK-së dhe aktivistë të PSD-së.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika