Djokovic i pavaksinuar ende shpreson të luajë në US Open

Tenisti serb Novak Djokovic po shpreson se ai do të jetë në gjendje të konkurrojë në US Open pavarësisht se nuk është vaksinuar kundër koronavirusit

Tenisti serb, Novak Djokovic

21 herë kampioni i Grand Slam Novak Djokovic ka thënë  të shtunën në llogaritë e tij në mediat sociale se ai po stërvitet sikur do të luante në Flushing Meadows kur të fillojë  më 29 gusht.

“Po përgatitem sikur do të më lejojnë të konkurroj, ndërsa pres të dëgjoj nëse ka vend për të udhëtuar në SHBA. Gishtat e kryqëzuar!” ka shkruar ai .

Edhe pse ai është përfshirë në listën e hyrjeve në US Open , Shtetet e Bashkuara nuk lejojnë të joshtetas tw pavaksinuar të hyjnë në vend, kjo është arsyeja pse serbit i duhej të merrte pjesë në ngjarje të mëdha në Indian Wells, Kaliforni dhe Miami këtë sezon, njofton AP.

35-vjeçari Djokovic ishte në gjendje të luante në Wimbledon, të cilin e fitoi për titullin e tij të 21-të Grand Slam, dhe më herët në French Open, ku humbi në çerekfinale nga kampioni i ardhshëm Rafael Nadal. Spanjolli ka një rekord për meshkuj 22 tituj kryesorë teke.

Pasi mposhti Nick Kyrgios në finalen e Wimbledon, Djokovic tha se “do të donte” të hynte në US Open, por shtoi se: “Unë nuk po planifikoj të vaksinohem”.

Djokovic ka fituar tre kampionate në Flushing Meadows.

Ndërkaq, Djokovic humbi Australian Open në janar pasi u largua nga ai vend për shkak të statusit të tij të vaksinës.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika