(Dokument) Punëtorët për mirëmbajtje në Kuvend hyjnë në grevë, shkak pagat e ulëta

Punëtorët e mirëmbajtjes në Kuvendin e Kosovës të enjten e 7 marsit kanë hyrë në grevë si shkak i pagave të ulëta

Punëtorët për mirëmbajtje në Kuvendin e Kosovës kanë hyrë sot në grevë deri në plotësimin e kërkesave, si shkak i pagave të ulëta.

23 punëtorë të pastrimit kanë nënshkruar një letër ku janë parashtruar kërkesat e tyre për rritje pagash dhe një sosh shqetësimesh janë adresuar si mospagesa për udhëtim, për ushqim, për orë shtesë, si dhe mosrespektimi i pushimit vjetor.

Kompania e Pastrimit “Schafberger”, e cila është në fund të kontratës me Kuvendin e Kosovës, shpreson se në tenderin e ri të realizohen kërkesat e tyre dhe të ketë rritje pagash.

Kjo letër i është drejtuar sekretarit të Kuvendit dhe Ilir Kërçelit, shefit të kabinetit të kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca.

 

 

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika