Dokumente të klasifikuara u gjetën në shtëpinë e Mike Pence

Ish-zëvendëspresidenti i ShBA-së Mike Pence

Sipas avokatit të ish-zëvendëspresidentit Mike Pence, dokumentee me shenja të klasifikuara janë zbuluar në shtëpinë e tij në Indiana.

Ai tha se “Pence nuk ishte në dijeni të ekzistencës së dokumenteve të ndjeshme ose të klasifikuara në rezidencën e tij personale” dhe se “e kupton rëndësinë e madhe të mbrojtjes së informacionit të ndjeshëm dhe të klasifikuar dhe është i gatshëm për të bashkëpunuar plotësisht me Arkivin Kombëtar dhe çdo hetim të përshtatshëm“.

Një zëdhënës i Departamentit të Drejtësisë të martën nuk pranoi të komentonte dhe një avokat i Pence nuk iu përgjigj menjëherë një emaili që kërkonte shtjellime të mëtejshme.

Pence i tha Associated Press në gusht se ai nuk mori asnjë informacion të klasifikuar me vete kur u largua nga detyra.

I pyetur drejtpërdrejt nëse ai kishte mbajtur ndonjë informacion të klasifikuar pas largimit nga detyra, ai tha: “Jo, jo në dijeninë time”.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika